sobota, 9 marca 2019

Weekend w Wiedniu. Co warto zobaczyć? Porady, wskazówki.


Często wycieczki do europejskich stolic planowane są na weekendy i trwają dwie lub trzy doby. Wiele osób zadaje mi pytanie czy jest możliwe zwiedzenie Wiednia w tak krótkim czasie. Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, co i jak dużo chcecie zobaczyć oraz jaki przeznaczycie na to budżet.

Według mnie w ciągu dwóch dni możemy poznać charakter Wiednia oraz – przy odpowiednio rozplanowanym czasie – całkiem sporo zobaczyć jednocześnie nie męcząc się, a także zupełnie się zrelaksować i uciec od codziennych trosk. Dlatego jeśli macie możliwość – przyjedźcie, bo warto!

👩 Nie raz zdarzało nam się oprowadzać rodzinę i przyjaciół po mieście. I najczęściej mieliśmy na to właśnie dwa dni! Zapewniam Was, że nasi goście wyjeżdżali stąd zadowoleni.👍😊😄



Od czego zacząć? Od dobrego planu!

Proponuję zacząć od zastanowienia się oraz skonfrontowania z innymi uczestnikami planowanej wycieczki na czym Wam zależy, co chcecie zobaczyć oraz ustalenia Waszych preferencji, budżetu i kondycji fizycznej. To bardzo ważne.

👉Jeśli nie macie pomysłu na zwiedzanie, zapraszam Was do wpisu 👉 "Spacer po centrum Wiednia", znajdziecie tam przykładową trasę zwiedzania centrum z uwzględnieniem środków lokomocji oraz odległości pomiędzy poszczególnymi punktami. 

Miejsca, które powinniście odwiedzić w Wiedniu.


Poniżej znajdziecie - według mnie - najważniejsze punkty Wiednia wraz z krótkimi opisami. Obszerne informacje bez problemu znajdziecie w internecie. Ja zaś nie chcę Was zanudzać i powielać różnych tekstów. 👩Wiem z doświadczenia, że obszerne artykuły źle się czyta i trudno zapamiętać wszystkie szczegóły. 👉Dlatego ja skupię się jedynie na tym co najważniejsze. 

Katedra Św. Szczepana w Wiedniu
Stephansdom, Wiedeń
Stephansdom czyli Katedra Św. Szczepana znajdująca się pośrodku Placu Św. Szczepana w najstarszej części miasta. Jest jednym z symboli Wiednia oraz jedną z największych świątyń w Europie. Jej długość to ponad 107 m, szerokość ponad 34 m, a najwyższa z czterech wież liczy aż 136,4 m wysokości. Świątynia ma aż 22 dzwony!

Katedra Świętego Szczepana jest trzecią świątynią znajdującą się w tym samym miejscu i pochodzi z XIV oraz XVI wieku, a ufundowana została przez Habsburgów.

Istnieje możliwość zwiedzania Katedry. W ofercie turystycznej jest m.in. zwiedzanie katakumb, poddasza czy najwyższej wieży na którą prowadzą 343 stopnie. Istnieje także możliwość wykupienia biletów grupowych. 💲Ceny nie są wygórowane, np. za 30 minut zwiedzania katakumb zapłacimy 6 euro, a dzieci – 2,50 euro. Wizyta na wieży dla dorosłej osoby kosztuje 5 euro, dla dzieci – 3 euro. Informacje turystyczne dostępne są tutaj.
Jeśli nie mamy ochoty lub czasu na poszczególne atrakcje, możemy po prostu wejść do Katedry i obejrzeć jej wnętrze. 💲Wejście jest darmowe, jednak w dobrym guście jest wrzucić do puszki jakiś niewielki datek.
Warto wspomnieć, że w Katedrze odbywają się koncerty. Ceny są zróżnicowane. Plan koncertów dostępny jest tutaj

👩Na mnie Katedra zrobiła ogromne wrażenie! Zarówno na zewnątrz jak i w środku jest wspaniała! Nie da się opisać tego słowami, bo żaden opis ani zdjęcia nie są w stanie oddać atmosfery oraz piękna świątyni! Monumentalna, piękna budowla, którą każdy powinien zobaczyć – bez względu na to czy jest miłośnikiem sztuki, czy nie. 

Ratusz, który został wybudowany w latach 1872 – 1883 w stylu neogotyckim. 
Budynek od samego początku pełnił funkcje użyteczności publicznej. Aktualnie w Ratuszu urzęduje burmistrz oraz rada miasta Wiedeń. Przed Ratuszem znajduje się niewielki ale pięknie utrzymany park, w którym każdego roku sadzone są inne kwiaty. Od stycznia do marca park oraz plac przed Ratuszem zamienia się we wspaniałe lodowisko. 👉Zobacz post: Wiener Eistraum👈 Latem na wielkim telebimie wyświetlane są filmy, zaś od listopada odbywa się tu jeden z najsłynniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie! Oczywiście wszystkim tym wydarzeniom towarzyszą liczne stoiska z pysznym jedzeniem i napojami.
Ratusz, Wiedeń. Źródło: https://pixabay.com/
W Ratuszu znajduje się Biuro informacji, które jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 18.00. 💲Istnieje możliwość darmowego zwiedzania budynku z przewodnikiem: w poniedziałki, środy oraz piątki o godzinie 13:00 (z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy). Punktem wyjścia jest centrum informacji miejskiej Ratusza (wejście Friedrich-Schmidt-Platz 1). Rezerwacja z wyprzedzeniem nie jest konieczna.
👩Dni wolne od pracy w Austrii znajdziecie tutaj. Dla Wiednia święta oznaczone są w ostatniej kolumnie z literką „W”.


Parlament, Wiedeń. Żródło: https://pixabay.com/
Budynek parlamentu, który został wybudowany w latach 1874-1883 jest miejscem obrad Rady Narodowej oraz Rady Związkowej. 

Obiekt naśladuje sztukę starożytnej Grecji i jest bardzo charakterystyczny. Przed Parlamentem stoi fontanna Pallas Ateny, która symbolizuje mądrość.

Aktualnie budynek jest remontowany na ogromną skalę, a prace mają potrwać nawet do 2021 roku.  W związku z tym zobaczenie go w całej swej okazałości jest raczej niemożliwe. Jednak będąc pod Ratuszem warto przespacerować się ten krótki odcinek. Być może jakaś część będzie dostępna. W 2018 roku niestety cała przednia część była zasłonięta przez rusztowania oraz kontenery.  





Burgtheater czyli Teatr Zamkowy. Został oficjalnie otwarty w 1741 roku.  Obecnie oglądamy jego XIX-wieczną wersję. Był kilkakrotnie przebudowywany, w tym po bombardowaniu podczas drugiej wojny światowej, kiedy to przetrwały jedynie boczne skrzydła budynku. Jednak po wojnie Teatr Zamkowy został odbudowany niezwykle precyzyjnie i dziś nie jesteśmy w stanie odróżnić oryginalnej od zrekonstruowanej części budynku.
Burgtheater, Wiedeń. Źródło https://pixabay.com/
Jeżeli jesteście zainteresowani spektaklem w Burhtheater, to bilety oraz plan jest dostępny tutaj. Ceny biletów są różne – od 3 do 50 euro - w zależności od sztuki, dnia tygodnia oraz miejsca na widowni jakie sobie wybierzemy.









Hofburg - kompleks budynków pałacowych pochodzący z XIII wieku, rozbudowywany aż do 1918 roku i do tegoż roku rezydencja Habsburgów. Warto wspomnieć, że kolejni władcy wprowadzali nowe trendy co zaowocowało ogromną różnorodnością architektoniczną.
Obecnie w Hofburgu mieści się siedziba prezydenta Republiki oraz centrum kongresowe które może pomieścić aż 4 900 osób! Ponadto co roku odbywają się tu bale sylwestrowe "przez duże B". Ceny biletów  zaczynają się od 170, a kończą na 780 euro.
👩W Hofburgu warto zatrzymać się na moment, bo jest naprawdę wspaniałym miejscem zarówno dla turysty jak i dla mieszkańca Wiednia. 

Oficjalna strona kompleksu pałacowego dostępna jest w języku angielskim oraz niemieckim tutaj. A informacje o biletach znajdziecie tutaj

Heldenplatz, Wiedeń. Żródło: https://pixabay.com/


👩Warto zwiedzić cały kompleks bowiem na uwagę zasługuje zarówno architektura wnętrz jak i zewnętrzne fasady budynków.  


Volksgarten Wien mit Rosengarten czyli ogród z różami znajdujący się tuz obok Hofburga, jest jednym z najpiękniejszych ogrodów w Wiedniu! 
Został zaprojektowany w latach 1818 – 1823 i pierwotnie był prywatnym ogrodem arcyksiążąt. Nazwa Volksgarten tak naprawdę pochodzi z 1825 roku, kiedy to ogród otwarto dla wiedeńczyków oraz turystów. W centrum ogrodu stoi świątynia Tezeusza, która jest repliką świątyni zbudowanej w starożytnej Grecji.
Różany ogród przy Hofburgu
Volksgarten, Wiedeń
Na terenie ogrodu znajduje się także Café Meierei – kawiarnia, w której można zjeść śniadanie, deser czy wypić pyszną Cafe Melange. 
Wstęp do ogrodu jest darmowy.
Volksgarten to wspaniałe miejsce na odpoczynek. Mimo, iż znajduje się w środku miasta tętniącego życiem, to spokój jaki tam panuje i piękno przyrody pozwala się wyciszyć i odpocząć od zgiełku.
👩Najpiękniej jest w czerwcu – kiedy róże kwitną w pełni! Ogród nabiera niesamowitego uroku! 



Schönbrunn – letni pałac Habsburgów zbudowany w XVII – XVIII wieku, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się w południowo – zachodniej części Wiednia w Parku Schönbrunn. Pałac zarówno barokowy wystrój jak i żółtą elewację zewnętrzną zawdzięcza Marii Teresie. Budynek (a właściwie kompleks budynków) liczy aż 1441 komnat, spośród których 45 udostępniono zwiedzającym.

Letnia rezydencja Habsburgów
Schönbrunn, Wiedeń


Wokół pałacu rozciągają się piękne ogrody w stylu francuskim oraz park, na terenie którego znajduje się Palmiarnia, Muzeum Powozów oraz wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO ogród zoologiczny.
Nad pałacem króluje wzgórze, na którym w 1775 roku stanęła barokowa Glorietta (pomnik sprawiedliwej wojny). U podnóża wzgórza znajduje się piękna fontanna Neptuna, a z samego wzgórza rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na cały Wiedeń.

Oferta turystyczna jest dość szeroka i każdy może znaleźć dla siebie coś ciekawego. 💲Już za 4,50 euro można zwiedzić oranżerię, atrakcyjna wydaje się również opcja Sisi Ticket (cena dla dorosłych 29,90 euro, dzieci - 18 euro), która uprawnia do zwiedzania 40 komnat w pałacu  Schönbrunn, apartamentów cesarskich w Hofburgu oraz Muzeum Mebli. 
Każdy turysta dostaje przewodnik audio (dostępny także w języku polskim). 
Dokładne ceny biletów oraz ofertę znajdziecie tutaj. Strona dostępna jest m.in. w języku angielskim, niemieckim oraz francuskim. Istnieje także możliwość zamówienia biletów online.
💲Wejście na teren pałacowego parku jest darmowe.
❗ W przypadku zniżek studenckich należy okazać się międzynarodową legitymacją/ identyfikatorem. W przypadku grup studenckich należy przedstawić wypełnione potwierdzenie z podpisem oraz pieczęcią uczelni. 

👉Dla dzieci Pałac Schönbrunn oferuje Kindermuseum, w którym najmłodsi dowiedzą się jak żyły dzieci cesarza, w co się ubierały, co robiły.

👉Ogród Zoologiczny przy Schönbrunn’ie w 2018 roku po raz piąty zdobył tytuł najlepszego zoo w Europie. Pod uwagę brano aż 40 kryteriów – od różnorodności biologicznej przez gastronomię, po zalety edukacyjne. Warto wspomnieć, że o miejsce na podium starało się aż 126 placówek!
👩Jeżeli macie możliwość, polecam odwiedzić to miejsce. W zoo możecie spędzić nawet cały dzień. Wspaniałe zwierzęta, bogata oferta edukacyjna, gastronomiczna oraz dobrze zorganizowane i interesujące place zabaw dla maluchów pozwalają miło spędzić czas osobom w każdym wieku. 💲Najmłodsi do 6 roku życia wchodzą gratis, dzieci i młodzież – 10 euro, dorośli – 20 euro. Ceny biletów oraz godziny otwarcia ZOO znajdziecie tutaj
Strona jest dostępna m.in. w języku angielskim, niemieckim, rosyjskim. Bilety można także zarezerwować online.

👩Na terenie całego kompleksu znajduje się dużo kawiarni i restauracji. Ja polecam Wam Café Gloriette czyli Kawiarnię Glorietta. Można tam zjeść całkiem smaczne śniadanie. 
W ofercie kawiarni znajduje się także bardzo dobra kawa Cafe Melange oraz pyszne wypieki.  Porcje tortów są tam naprawdę duże (według mnie za duże, ale ja akurat nie należę do wielkich fanów słodkości). Do każdej kawy dostajemy gratis wodę w literatce. Ten zwyczaj jest normalny w Austrii, niestety w wielu polskich kawiarniach i restauracjach jeszcze się tego nie praktykuje. A szkoda, bo woda jest naprawdę niezbędnym dodatkiem do filiżanki kawy.

👩Toalety: oznaczone są na mapach znajdujących się w kompleksie pałacowo – parkowym. Jednak są dość od siebie oddalone. 
Warto mieć przygotowane monety o wartości 50 centów, ponieważ tylko takie monety są przyjmowane przez automat. Nie mając 50-centówek nie wejdziemy do WC. Dotyczy to również wielu toalet na dworcach.❗ 
Toalety na terenie zoo są dostępne za darmo.

Galeria sztuki w Wiedniu, w której znajdują się dzieła m.in. G. Klimta oraz O. Kokoschki.
Belweder, Wiedeń
Belweder jest barokowym pałacem a także galerią sztuki. Tutaj znajdują się m.in. dzieła Gustava Klimta czy Oskara Kokoschki. Pałac składa się z dwóch budynków,  które zostały oddzielone ogrodem w stylu francuskim.  W Górnym Belwederze zlokalizowanym około 23 metry nad Dolnym Belwederem odbywały się niegdyś przyjęcia, a tym samym była to część reprezentacyjna, zaś Dolny Belweder pełnił funkcję letniej rezydencji.
Ogród podzielony jest na części – górną, środkową oraz dolną, a różnice poziomów pomiędzy „piętrami” wyznaczają dwie bogato rzeźbione fontanny kaskadowe. 




Café Sacher Wien.
Kawiarnia Sachera w Wiedniu

Café Sacher Wien. Będąc w Wiedniu warto spróbować Tort Sachera
To jedno z najbardziej znanych ciast w Europie, a nawet na świecie. Gdzie znaleźć ten oryginalny? W kawiarni Hotelu Sacher przy Philharmonikerstrasse / Kärntner Straße. Możemy tam nie tylko spróbować najbardziej znanego austriackiego specjału, ale też wypić pyszną kawę w pięknym czerwono – złotym wnętrzu eleganckiej kawiarni. Obok znajduje się sklepik z oryginalnymi wypiekami. 👉Zachęcam Was do przeczytania osobnego wpisu dotyczącego Tortu Sachera.



Staatsoper czyli Wiedeńska Opera Państwowa, która działa od 25 maja 1869 roku.
Na początku styl neorenesansowy budowli nie przypadł wiedeńczykom do gustu. Podczas II wojny światowej gmach został zniszczony. Po wojnie Opara zyskała całkiem nową widownię, a także wyposażoną w nowoczesne rozwiązania techniczne scenę.

Co roku w Staatsoper odbywa się słynny bal Der Wiener Opernball. To prawdziwe widowisko oraz wydarzenie. Polecam obejrzeć krótki film👇👇, który pochodzi z kanału YT Wiedeńskiej Opery Państwowej.







Kahlenberg. To miejsce zna chyba każdy Polak! Z tego położonego na wysokości 484 m.n.p.m. wzgórza w 1683 roku Jan III Sobieski dowodził zwycięskimi wojskami w bitwie o Wiedeń. To właśnie stąd rozciąga się piękny widok na Wiedeń oraz na Dunaj!

Neue Donau, Alte Donau, Donau Insel
Widok z Kahlenbergu na Wiedeń. Po lewej stronie widać Dunaj oraz wyspę.



Widok na Wiedeń z góry Kahlenberg
Kahlenberg, Wiedeń



Na szczycie znajduje się Kościół prowadzony tam od 1906 roku przez polskich księży. Na jednej ze ścian kościoła wisi tablica poświęcona Janowi III Sobieskiemu oraz tablica upamiętniająca wizytę Jana Pawła II.
Kościół na Kahlenbergu




Z Kahlenbergiem sąsiaduje Leopoldsberg, na który możemy się dostać autobusem, samochodem lub z Kahlenbergu dojść pieszo delikatnie zacienioną przed drzewa ścieżką. Na tej trasie znajduje się także park linowy. Z tej atrakcji skorzystać mogą zarówno dorośli jak i dzieci.

Na Leopoldsbergu znajduje się kościół. Stąd rozciąga się piękny widok Wiedeń, a spacer oraz pobyt na górze to wspaniałe spotkanie z przyrodą. 
Nazwa szczytu pochodzi z 1693 roku.
Ciekawostką jest, że w tym miejscu prawdopodobnie już w IX w.p.n.e. istniała osada. 




Widok z karuzeli Blumenrad, Prater
Widok na Wiedeń z karuzeli Blumenrad
Widok na karuzelę Blumenrad, Prater 
Prater. Kiedyś były tu tereny łowieckie Habsburgów dostępne wyłącznie dla szlachty. W 1766 roku cesarz Józef II podarował te tereny wiedeńczykom jako obszar rekreacyjny i wydał pozwolenie na budowę straganów. Później powstały pierwsze zajazdy, huśtawki, kręgielnie… Dziś znajduje się tu park miejski oraz wesołe miasteczko (Wurstelprater).  To właśnie w parku rozrywki znajduje się jeden z symboli Wiednia – ogromny diabelski młyn (średnica koła wynosi 61 metrów) - Wiener Riesenrad. Karuzela stoi w tym miejscu od 1897 roku. Podczas II wojny światowej cały kompleks został zniszczony. Odbudowę parku rozrywki zawdzięcza się prywatnym inicjatywom. Wielkie koło również zostało naprawione, jednak zredukowano ilość gondoli z 30 do 15.


👩Na terenie Prateru znajdują się restauracje, puby oraz stragany i toalety.
💲Ceny biletów na karuzele zaczynają się od 2 euro.  

Wurstelprater otwarty jest od połowy marca do połowy października.

Polecam przejechać się na Blumenrad. Karuzela porusza się powoli, a widok zapiera dech w piersiach.

Widok na miasto Wiedeń można też podziwiać z Prater Turm (nie mylcie z Donauturm). Ta atrakcja ma 117 m wysokości, a wysokość "lotu" krzesełek to 95 m. Jednak zanim wsiądziecie na krzesełko polecam założyć czapkę lub opaskę oraz ubrać sweter/bluzę/ kurtkę. Niech Was nie zmyli temperatura na dole. Wysokość oraz podmuch wiatru mogą porządnie wyziębić. 

👉Polecam odwiedzić stronę dotyczącą Prateru 👉tutaj. Znajdziecie na niej pełną ofertę oraz opis atrakcji. 


Kiedy przyjechać do Wiednia?

Stanowczo odradzam wizytę w Wiedniu w tzw. długie weekendy (☝szczególnie ten majowy). Ogromny tłok uniemożliwia swobodne zwiedzanie i odpoczynek. 

Najpiękniej jest w drugiej połowie maja oraz pierwszej połowie czerwca, kiedy wiele kwiatów zaczyna kwitnąć. Ja lubię także koniec sierpnia oraz wrzesień. Nie jest już tak bardzo gorąco, ale wciąż wystarczająco ciepło żeby swobodnie poruszać się po mieście. 


👩Wymienione przeze mnie atrakcje są jedynie moimi propozycjami na zwiedzanie. Wiele osób uważa te miejsca za zbyt oczywiste, jednak według mnie każdy kto jedzie do stolicy Austrii powinien zacząć zwiedzanie właśnie od nich. 

A może Wy macie zamiar zobaczyć coś innego❓ Może już widzieliście inne piękne miejsca w Wiedniu❓ Piszcie w komentarzach i dzielcie się opiniami. 💬💭








Źródło:




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz