Nie znając miasta, trudno zorganizować sobie zwiedzanie „na
własną rękę”. Dlatego postanowiłam zrobić przykładowy plan
zwiedzania centrum Wiednia. W planie uwzględniłam środki lokomocji oraz odległości pomiędzy kolejnymi punktami. O atrakcjach turystycznych, które tu wymieniam pisałam w poście pt.: 👉"Weekend w Wiedniu. Co warto zobaczyć? Porady, wskazówki". Pod tym linkiem znajdziecie opis każdej z atrakcji, przykładowe
ceny oraz inne cenne wskazówki.
Spacer po centrum...
Zwiedzanie proponuję zacząć od najważniejszej chyba części miasta - czyli Katedry Św. Szczepana (Stephansdom) zlokalizowanej na Stephansplatz. Do tego miejsca prowadzą linie metra 🚇U1, U3. Następnie proponuję spacer po Kärntner Straße (nazwa ulicy). Około
650 metrów od Stephansdom biegnie prostopadła do Kärntner Straße ulica o nazwie Philharmonikerstrasse, a przy niej znajduje się słynny Café
Sacher. Tutaj możemy skosztować słynny Tort Sachera oraz wypić kawę.
Kiedy już nabierzemy sił, kontynuujemy spacer Kärntner Straße, ponieważ około 300 metrów od kawiarni Sachera znajduje się opera – Staatsoper.
Tym sposobem znaleźliśmy się na Ringu, który jest jakby pierścieniem oplatającym centrum starego miasta. To właśnie przy Ringu znajduje się mnóstwo zabytków.
Niedaleko opery na Karlsplatz jest stacja trzech linii metra: U1, U4 oraz U2. Proponuję Wam pójść na stację metra i …skorzystać z toalety😉 Bowiem to nie jest zwykła
toaleta. To Opera – Toilet, w której jeszcze kilka lat temu z głośników płynął walc wiedeński🎼🎵 Dziś walca już nie słychać, za to będąc w kabinie WC można zrobić sobie...selfie! I to nie byle jakie, ponieważ na drzwiach zostało umocowane lustro, a tylna ściana imituje wnętrze opery. Pod lustrem zaś jest napis zachęcający do zrobienia sobie zdjęcia!👀😮😮 👉Za skorzystanie z toalety zapłacimy standardowo 0,50 euro.
Przy Karlsplatz można wsiąść w tramwaj lub kontynuować wycieczkę pieszo. Kolejny odcinek do przebycia to około 1,2 km, a więc można pokonać tą odległość tramwajem. Którym? 🚋 Na przykład nr 1
(kierunek Prater, Hauptallee) lub nr 2 (kierunek Dornbach) i wysiadamy na
stacji Parlament. Nazwa
stacji wskazuje nam kolejny punkt naszej wycieczki. 300 metrów od Parlamentu
(wzdłuż Ringu) znajduje się Ratusz, a naprzeciwko - Burgtheater. Od strony teatru można wejść do Volksgarten czyli ogrodu, którego nie da się przeoczyć. Mieści się za wysokim ogrodzeniem zza którego wyglądają zielone krzewy.
Następnym punktem na naszej mapie jest Hofburg, który właściwie łączy się z ogrodem (Volksgarten). Z Hofburga udajemy się w kierunku ulicy Graben przez Michaelerplatz oraz Kohlmarkt. Od początku ulicy Graben do Stephansplatz jest około 300 metrów. Tutaj mamy do dyspozycji metro 🚇U1 oraz U3.
Pomnik Goethego, Wiedeń |
Zamiast jechać tramwajem, kontynuujemy zwiedzanie pieszo wzdłuż Ringu, przy którym znajduje się mnóstwo pięknych i zabytkowych budynków i tak naprawdę warto zrobić sobie taki spacer. Po drodze mijamy pomnik Goethego i dochodzimy do Burggarten. Idąc wzdłuż drogi po lewej stronie znajduje się Muzeum Historii Naturalnej a przed nim piękne ogrody. Następnie kierujemy się w stronę Heldenplatz, zwiedzamy Hofburg i przez Volksgarten idziemy w kierunku Burgtheater oraz Ratusza. Obok Ratusza znajduje się stacja 🚇U2.
👩Może się wydawać, że plan spaceru po centrum Wiednia jest nie do wykonania w ciągu jednego dnia. Jednak jeśli napiszę Wam, że cała trasa ma około 5 km, to pewnie zmienicie zdanie, tym bardziej że część tej trasy można przejechać tramwajem lub metrem.
Pomnik Mozarta, Burggarten |
👩W każdym z wymienionych przeze mnie miejsc jest dużo atrakcji turystycznych, o których wspominałam 👉tutaj. Dlatego to od Was zależy ile czasu zajmie Wam zwiedzanie.
👩Ogrody (Burggarten oraz Volksgarten) są piękne, dlatego warto tam zatrzymać się chociaż na chwilę.
👩Podany przeze mnie plan jest oczywiście tylko przykładem. Możecie go modyfikować, lub po prostu odwrócić kolejność. Po wielokrotnym już oprowadzaniu najbliższych po mieście uznałam, że taka kolejność jest najbardziej optymalna.
👩 👉 🍰🍺🍗 Kulinarna mapa Wiednia jest bardzo bogata! Dlatego nie musicie się martwić tym, że nie wypijecie kawy lub nie zjecie smacznego obiadu.
👉Tradycyjny Wiener Schnitzel robiony jest z cielęciny (Kalbfleich), dlatego niech Was nie zaskoczy cena - średnio około 18 euro. Za sznycel z wieprzowiny zapłacicie już znacznie mniej - około 10 euro. Oczywiście ceny różnią się w zależności od restauracji.
Jeśli nie jesteście zmęczeni...
Linią metra 🚇U2 spod Ratusza możecie dojechać na Prater - wysiadacie na czwartej stacji - Praterstern.
Jeśli wybraliście opcję zakończenia swojego spaceru na Stephansplatz - możecie wsiąść w linię metra 🚇U1 i również dojechać na Prater. W tym przypadku wysiadamy na trzeciej stacji - Praterstern.
👩Przypominam, że o atrakcjach Prateru - podobnie jak o innych miejscach wartych odwiedzenia - możecie przeczytać w artykule👉 "Weekend w Wiedniu. Co warto zobaczyć? Porady, wskazówki".
Wskazówki dojazdu
Do pałacu Schönbrunn dojechać można najlepiej linią metra 🚇U4. Wysiadamy na stacji Schönbrunn.
Do Belwederu łatwo się dostać 🚆S-Bahnem nr S1, S2, S3, S4 (wysiadamy na Quartier Belweder) oraz 🚋tramwajem, np.18, O (wysiadamy na Quartier Belweder) lub D (wysiadamy na Quartier Belweder lub Schloß Belweder ).
Na Kahlenberg lub Leopoldsberg możemy dojechać np. linią metra U4 - aż do ostatniej stacji Heiligenstadt, następnie 🚌autobusem nr 38A aż na Kahlenberg lub Leopoldsberg - w zależności gdzie chcemy się dostać.
Na Heiligenstadt możecie się także dostać 🚆S-Bahnem nr S45 lub S40
👉❗Nie każdy autobus nr 38A jedzie aż na sam Kahlenberg - niektóre swój kurs kończą wcześniej. Dlatego zwróćcie uwagę, czy na autobusie jest napisany kierunek Kahlenberg lub po prostu zapytajcie kierowcy.
👩Wymienione przeze mnie połączenia nie są jedynymi dostępnymi. Ja starałam się Wam podać te, którymi moim zdaniem sprawnie przemieścicie się z miejsca na miejsce.
👩Warto prześledzić sobie wcześniej plan komunikacji miejskiej, a najlepiej nawet wydrukować. 👉Zachęcam Was do przeczytania artykułu dotyczącego komunikacji miejskiej w Wiedniu.
Mapy - źródło:
www.google.pl/maps
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz