Wiedeń przy Kawie to blog poświęcony stolicy Austrii. Znajdziecie tu mnóstwo ciekawych porad - niezależnie od tego czy jesteście turystami, czy nowymi mieszkańcami tego wspaniałego miasta nad Dunajem.
Jeśli brakuje Wam kompleksowych, merytorycznych informacji, to bardzo dobrze trafiliście! Zapraszam do lektury.
Neusiedler See- wypoczynek po słonecznej stronie Austrii...
Neusiedler See, Podersdorf am See
Neusiedler See (Jezioro Nezyderskie) jest położone na
granicy Austrii i Węgier i zajmuje powierzchnię około
290 km kw (¾ powierzchni
należy do Austrii). Ciekawostką jest, że jeziorookresowo wysycha, a ostatnie całkowite wyschnięcie
miało miejsce na przełomie 1867/1868 roku.
Neusiedler See, Podersdorf am See
Wokół Neusiedler See zlokalizowane są
liczne malownicze miasteczka. My odwiedziliśmy dwa z nich: Podersdorf am See
oraz Neusiedl am See – obydwa położone nad samym jeziorem. 👉Z Wiednia dojazd jest
szybki (dużą część trasy pokonujemy autostradą).
Obydwie miejscowości są bardzo urokliwe i spokojne, a w miasteczkach
panuje niepowtarzalny nastrój, który pozwala na pełen relaks. 💭Być może spokój zawdzięczamy porze roku –
koniec marca, chociaż ciepły, to nie
jest jeszcze czas masowego wyjazdu nad wodę. Jednak nawet w gorące letnie dni jesteśmy
w stanie wspaniale wypocząć nad Neusiedler See.
Neusiedler See, Neusiedl am See
W sezonie możemy poleżeć nad jeziorem (wstęp: około 6,00 euro za osobę dorosłą – cały dzień). Dla aktywnych istnieje możliwość wypożyczenia motorówki,
łódki, rowerka wodnego lub spacer po molo. Wzdłuż jeziora znajdują się trasy
rowerowe. Osoby preferujące błogie lenistwo mogą skorzystać z terenów zielonych
i wylegiwać się na kocu, leżaku lub posiedzieć na ławce, a także wypić kawę czy
zjeść obiad w restauracji. Warto dodać, że jezioro znajduje się w regionie
Burgenland – znanym na całym świecie z doskonałych win, które można skosztować w
tutejszych gospodach oraz gospodarstwach domowych. Na gości czekają hotele,
pensjonaty, prywatne kwatery oraz kempingi.
Neusiedler See, Neusiedl am See
Od zachodniej strony Jeziora Nezyderskiego znajduje się 👉FamilyPark, który jest wspaniałym miejscem zabaw oraz wypoczynku dla rodzin z dziećmi.
Nie znając miasta, trudno zorganizować sobie zwiedzanie „na
własną rękę”. Dlatego postanowiłam zrobić przykładowy plan
zwiedzania centrum Wiednia. W planie uwzględniłam środki lokomocji oraz odległości pomiędzy kolejnymi punktami. O atrakcjach turystycznych, które tu wymieniam pisałam w poście pt.: 👉"Weekend w Wiedniu. Co warto zobaczyć? Porady, wskazówki". Pod tym linkiem znajdziecie opis każdej z atrakcji, przykładowe
ceny oraz inne cenne wskazówki.
Spacer po centrum...
Zwiedzanie proponuję zacząć od najważniejszej chyba części miasta - czyli Katedry Św. Szczepana (Stephansdom) zlokalizowanej na Stephansplatz. Do tego miejsca prowadzą linie metra 🚇U1, U3. Następnie proponuję spacer po Kärntner Straße (nazwa ulicy). Około
650 metrów od Stephansdom biegnie prostopadła do Kärntner Straßeulica o nazwie Philharmonikerstrasse, a przy niej znajduje się słynny Café
Sacher. Tutaj możemy skosztować słynny Tort Sachera oraz wypić kawę.
Kiedy już nabierzemy sił, kontynuujemy spacer Kärntner Straße, ponieważ około 300 metrów od kawiarni Sachera znajduje się opera – Staatsoper.
Tym sposobem znaleźliśmy się na Ringu, który jest jakby pierścieniem oplatającym centrum starego miasta. To właśnie przy Ringu znajduje się mnóstwo zabytków.
Niedaleko opery na Karlsplatz jest stacja trzech linii metra: U1, U4 oraz U2. Proponuję Wam pójść na stację metra i …skorzystać z toalety😉 Bowiem to nie jest zwykła
toaleta. To Opera – Toilet, w której jeszcze kilka lat temu z głośników płynął walc wiedeński🎼🎵 Dziś walca już nie słychać, za to będąc w kabinie WC można zrobić sobie...selfie! I to nie byle jakie, ponieważ na drzwiach zostało umocowane lustro, a tylna ściana imituje wnętrze opery. Pod lustrem zaś jest napis zachęcający do zrobienia sobie zdjęcia!👀😮😮 👉Za skorzystanie z toalety zapłacimy standardowo 0,50 euro.
Przy Karlsplatz można wsiąść w tramwaj lub kontynuować wycieczkę pieszo. Kolejny odcinek do przebycia to około 1,2 km, a więc można pokonać tą odległość tramwajem. Którym? 🚋 Na przykład nr 1
(kierunek Prater, Hauptallee) lub nr 2(kierunek Dornbach) i wysiadamy na
stacji Parlament. Nazwa
stacji wskazuje nam kolejny punkt naszej wycieczki. 300 metrów od Parlamentu
(wzdłuż Ringu) znajduje się Ratusz, a naprzeciwko - Burgtheater. Od strony teatru można wejść doVolksgarten czyli ogrodu, którego nie da się przeoczyć. Mieści się za wysokim ogrodzeniem zza którego wyglądają zielone krzewy.
Następnym punktem na naszej mapie jest Hofburg, który właściwie łączy się z ogrodem (Volksgarten). Z Hofburga udajemy się w kierunku ulicy Graben przez Michaelerplatz oraz Kohlmarkt. Od początku ulicy Graben do Stephansplatz jest około 300 metrów. Tutaj mamy do dyspozycji metro 🚇U1 orazU3.
Pomnik Goethego, Wiedeń
👉👩 Istnieje także fajna alternatywa tej trasy od momentu stacji Karlsplatz. Jednak wymaga ona nieco lepszej kondycji. Zamiast jechać tramwajem, kontynuujemy zwiedzanie pieszo wzdłuż Ringu, przy którym znajduje się mnóstwo pięknych i zabytkowych budynków i tak naprawdę warto zrobić sobie taki spacer. Po drodze mijamy pomnik Goethego i dochodzimy do Burggarten. Idąc wzdłuż drogi po lewej stronie znajduje się Muzeum Historii Naturalnej a przed nim piękne ogrody. Następnie kierujemy się w stronę Heldenplatz, zwiedzamy Hofburg i przez Volksgarten idziemy w kierunku Burgtheater oraz Ratusza. Obok Ratusza znajduje się stacja 🚇U2.
👩Może się wydawać, że plan spaceru po centrum Wiednia jest nie do wykonania w ciągu jednego dnia. Jednak jeśli napiszę Wam, że cała trasa ma około 5 km, to pewnie zmienicie zdanie, tym bardziej że część tej trasy można przejechać tramwajem lub metrem.
Pomnik Mozarta, Burggarten
👩W każdym z wymienionych przeze mnie miejsc jest dużo atrakcji turystycznych, o których wspominałam 👉tutaj. Dlatego to od Was zależy ile czasu zajmie Wam zwiedzanie.
👩Ogrody (Burggarten oraz Volksgarten) są piękne, dlatego warto tam zatrzymać się chociaż na chwilę.
👩Podany przeze mnie plan jest oczywiście tylko przykładem. Możecie go modyfikować, lub po prostu odwrócić kolejność. Po wielokrotnym już oprowadzaniu najbliższych po mieście uznałam, że taka kolejność jest najbardziej optymalna.
👩 👉 🍰🍺🍗 Kulinarna mapa Wiednia jest bardzo bogata! Dlatego nie musicie się martwić tym, że nie wypijecie kawy lub nie zjecie smacznego obiadu. 👉TradycyjnyWiener Schnitzelrobiony jest z cielęciny (Kalbfleich), dlatego niech Was nie zaskoczy cena - średnio około 18 euro. Za sznycel z wieprzowiny zapłacicie już znacznie mniej - około 10 euro. Oczywiście ceny różnią się w zależności od restauracji.
Jeśli nie jesteście zmęczeni...
Linią metra 🚇U2 spod Ratusza możecie dojechać na Prater - wysiadacie na czwartej stacji - Praterstern. Jeśli wybraliście opcję zakończenia swojego spaceru na Stephansplatz - możecie wsiąść w linię metra 🚇U1 i również dojechać na Prater. W tym przypadku wysiadamy na trzeciej stacji - Praterstern.
👩Przypominam, że o atrakcjach Prateru - podobnie jak o innych miejscach wartych odwiedzenia - możecie przeczytać w artykule👉 "Weekend w Wiedniu. Co warto zobaczyć? Porady, wskazówki". Wskazówki dojazdu Dopałacu Schönbrunndojechać można najlepiej linią metra 🚇U4. Wysiadamy na stacji Schönbrunn. Do Belwederu łatwo się dostać 🚆S-Bahnem nr S1, S2, S3, S4 (wysiadamy na Quartier Belweder) oraz 🚋tramwajem, np.18, O (wysiadamy na Quartier Belweder) lub D (wysiadamy na Quartier Belweder lub Schloß Belweder ). Na Kahlenberg lub Leopoldsberg możemy dojechać np. linią metra U4 - aż do ostatniej stacji Heiligenstadt, następnie 🚌autobusem nr 38A aż na Kahlenberg lub Leopoldsberg - w zależności gdzie chcemy się dostać. Na Heiligenstadt możecie się także dostać 🚆S-Bahnem nr S45 lub S40 👉❗Nie każdy autobus nr 38A jedzie aż na sam Kahlenberg - niektóre swój kurs kończą wcześniej.Dlatego zwróćcie uwagę, czy na autobusie jest napisany kierunek Kahlenberg lub po prostu zapytajcie kierowcy. 👩Wymienione przeze mnie połączenia nie są jedynymi dostępnymi. Ja starałam się Wam podać te, którymi moim zdaniem sprawnie przemieścicie się z miejsca na miejsce. 👩Warto prześledzić sobie wcześniej plan komunikacji miejskiej, a najlepiej nawet wydrukować. 👉Zachęcam Was do przeczytania artykułu dotyczącego komunikacji miejskiej w Wiedniu.
Tort Sachera jest jednym z najsłynniejszych deserów na świecie! Dlatego będąc w Wiedniu na Kärntner Straße, warto zatrzymać się na chwilę i skosztować tego specjału.
Kawiarnia Sachera w Wiedniu
W pięknym i stylowym wnętrzu Café Sacher Wien można nie tylko spróbować wiedeńskiego przysmaku, ale także odpocząć po zwiedzaniu miasta lub nabrać sił na dalszą wędrówkę. Kawiarnia oprócz różnych deserów oferuje także śniadania, dania obiadowe oraz napoje alkoholowe.
💬Historia Tortu Sachera jest dość interesująca, a swój początek ma w 1832 roku. Wtedy to szesnastoletni Franz Sacher był uczniem w kuchni księcia Wenzla von Metternicha. Książę zlecił swojemu kucharzowi zrobienie pysznego deseru dla ważnych gości, jednak kucharz zachorował. Zadanie przypadło młodemu Franzowi Sacherowi.
Początkowo jednak ciasto nie zachwyciło swym smakiem i nie zdobyło sławy. Dopiero syn Franza – Eduard Sacher dopracował przepis będąc jednocześnie pracownikiem cukierni Demel. Później Eduard otworzył restaurację, a w roku 1876 hotel. To właśnie u siebie podawał ów tort. Jednak Demel rościł sobie prawo do przysmaku, ponieważ to tam był dopracowywany przepis na słynne ciasto. Proces sądowy trwał a sprawa została niewyjaśniona.
Dopiero w 1965 roku potomkowie Eduarda Sachera podpisali ugodę z Demel. Zgodnie z dokumentem Hotel Sacher ma prawo do Oryginal Sacher- Torte, zaś Demel- do Eduard Sacher - Torte.
Oryginal Sacher - Torte, Tort Sachera
Pewnie wiele osób zastanawia się czy zatem istniej różnica w obu deserach. Otóż istnieje! W Oryginal Sacher- Torte mamy dwie warstwy marmolady: w połowie(pomiędzy dwoma biszkoptami) oraz pod warstwą polewy czekoladowej, która jest wykonana z trzech rodzajów czekolady. W Eduard Sacher – Torte marmolada znajduje się jedynie pod polewą.
👩Jeśli nigdy nie jedliście tego deseru - warto spróbować choćby dlatego, żeby mieć swoje zdanie. Mnie Tort Sachera szczególnie nie zachwycił (ale to indywidualna sprawa), ale absolutnie nie można też o nim powiedzieć, że jest niesmaczny. Jednak - uwaga❗ - jest bardzo słodki.
Sacher - Torte Würfel
👩Dla tych, którzy nie są fanami słodkości, a chcieliby skosztować słynny tort, polecam mniejszą wersję Sacher - Torte Würfel.
💲Cena mniejszej wersji to 5,50 euro. Za oryginalnej wielkości kawałek tortu zapłacimy 7,50 euro. Wiedeński przysmak podawany jest z bitą śmietaną. Kawa to koszt około 6,00 euro. Oczywiście standardowo do każdej kawy dostajemy wodę w literatce gratis.
👩Warto pamiętać, że obsługa w wiedeńskich kawiarniach czy restauracjach nie należy do najlepszych (np. długi czas oczekiwania na kelnera). Dlatego nie bądźcie zaskoczeni.
Planując wycieczkę do Wiednia od razu nasuwa się pierwsze
pytanie dotyczące środka transportu – czym tam dojechać❓
Oczywiście każda opcja – samochód, pociąg, autobus, bus czy
samolot – ma swoje wady i zalety.
My podróżujemy samochodem, ale zdarzyło nam się kilka razy
wybrać inny środek lokomocji. W naszym przypadku był to autobus firmy Flixbus (wcześniej: Polski Bus).
Pewnie wiele osób zna już tego przewoźnika i ma jakieś doświadczenia z tym związane, ale są i zapewne wśród Was tacy, którzy wcześniej nie korzystali z usług tej firmy.
Dlaczego piszę o Flixbusie? Ponieważ podróżując autobusami tej firmy mam własne doświadczenia oraz opinię związaną z tym konkretnym sposobem podróżowania.
Kilka słów o samej firmie
Flixbus jest dość popularną w Polsce i w Europie firmą przewozową, która
w 2018 roku przejęła całą siatkę połączeń Polskiego Busa, dlatego wielu z Was
może kojarzyć właśnie biało - czerwone autobusy, których było sporo na polskich drogach.Dziś polskie barwy narodowe zostały zastąpione przez kolor
zielony i pomarańczowy. Też ładnie😊
Firma oferuje wiele połączeń, a dla każdego połączenia różne opcje (z przesiadką lub bez przesiadki, kilka możliwych godzin odjazdu do wyboru). Dla wielu osób pracujących w Wiedniu bardzo dobrym i atrakcyjnym czasowo rozwiązaniem są nocne połączenia Polska - Wiedeń, dzięki którym nie traci się dnia na podróż.
O trasie Wiedeń - Warszawa / Warszawa - Wiedeń
Wyjazd z Wiednia (również przyjazd do Wiednia) odbywa się z dworca Wiedeń Erdberg. Przy dworcu znajduje się linia metra 🚇U3. Osoby, które pierwszy raz zobaczą Wiedeń z perspektywy dworca Erdberg, mogą być mocno zawiedzione. Moja opinia dotycząca tego miejsca jest niestety negatywna. Oprócz tego, że dworzec jest ponury i wyjątkowo nieatrakcyjny, to przede wszystkim panuje na nim pewnego rodzaju chaos (brak zapowiedzi odjazdów i przyjazdów kolejnych autobusów, a także brak informacji z którego stanowiska odjeżdża nasz autobus).
👩Wcześniej Polski Bus ipoczątkowo także Flixbus przyjeżdżały na dworzec Südtiroler Platz (Hauptbahnhof). Stanowisko odjazdu było wcześniej wyznaczone (informacja była podana na bilecie), a teren dworca schludny i bez porównania lepszy niż Erdberg.
Obsługa pasażerów
W przeciwieństwie do dworca, obsługa pasażerów zmieniła się na plus. Być może mieliśmy szczęście (bo autobusem podróżujemy bardzo sporadycznie), ale według nas jest lepiej.
Kierowcy są bardziej pomocni i przez mikrofon informują o kolejnych przystankach i czasie postoju - również w języku angielskim (na tej trasie podróżują także zagraniczni turyści, studenci). Podczas ostatnich przejazdów kierowcy informowali także, że zmienia się ekipa kierująca autobusem, dziękowali za podróż itp. Według mnie takie zachowanie podnosi komfort podróżowania.
Czas usiąść wygodnie...
Wnętrze autobusów zazwyczaj wygląda dość schludnie i elegancko, jednak nie jest to zasada dotycząca każdego przejazdu. Miałam okazję podróżować autobusem, który nie był utrzymany w należytym porządku.😕 Flixbus, podobnie jak poprzedni przewoźnik, oferuje gniazdka
elektryczne umieszczone obok foteli, lampkę nad fotelami, regulację strumienia
nadmuchu powietrza, regulowane siedzenia, kosz oraz toaletę. Oprócz tego w autobusie nad
fotelami standardowo jest miejsce (półka) na wierzchnie okrycie lub mały bagaż podręczny. Poprawie uległa jakość samego wyposażenia. Dodatkowo oparcia foteli posiadają
stoliki z uchwytami na kubek. Wnętrze jest jasne i sprawia wrażenie przestronnego.
O toalecie słów kilka...
Myślę, że w przypadku autobusu rejsowego, który pokonuje
duże odległości, wielu pasażerów interesuje temat toalety. Jest to tym bardziej ważny
temat, że autobus nie robi dłuższych postojów (jak było w
przypadku Polskiego Busa). Stan toalety tak naprawdę zależy od nas samych –
pasażerów. Ruszając z Wiednia toaleta jest czysta, wyposażona w mydło, ręcznik,
papier. Ostatnio także pojawił się zapach. Bardzo miłe zaskoczenie! Jednak zdarzyło się podczas jednego z moich przejazdów, że w toalecie nie działała spłuczka! 😕
Internet
Przewoźnik informuje nas, że w autobusie jest bezpłatne
wi-fi, jednak mnie nie udało się z nim połączyć i ani razu z niego nie
skorzystałam. Być może ktoś miał więcej szczęścia niż ja i udało mu się
surfować po internecie.
Po drodze...
Pierwszym przystankiem na trasie Wiedeń – Warszawa jest
Brno. Autobus zatrzymuje się na dworcu. Miejsce wygląda dość przyjaźnie. Na
dworcu znajdują się toalety.
Kolejne przystanki to Ołomuniec, Ostrawa, Katowice, Częstochowa i
Warszawa. Przy dworcach w Ołomuńcu oraz w Katowicach zauważyłam toalety.
👩Podczas przejazdu przerwy są krótkie – na wymianę pasażerów. Kierowcy informują ile potrwa
przerwa i o której godzinie nastąpi odjazd (jeśli nie poinformują - można ich zapytać). Zdarza się czasami, że warunki na drodze są
dobre i autobus dotrze na dworzec wcześniej niż planowana godzina przyjazdu,
wtedy jest możliwość kupić sobie coś do jedzenia czy picia w przydworcowym
sklepiku lub skorzystać z toalety stacjonarnej.
Gdzie kupić bilety?
Bilety można kupić przez internet na stronie 👉przewoźnika.
Podsumowując... 👩Według mnie autobus jest niezłą opcją na przejazd do Wiednia i z powrotem za stosunkowo małe pieniądze. Pociąg oczywiście jest bardziej komfortowy, ale ceny biletów są wyższe. Podobnie jest z przejazdem samochodem (do ceny paliwa należy doliczyć także ceny winiet!). Jednak wszystko zależy od własnych preferencji, miejsca zamieszkania oraz ilości podróżujących (np. dla czterech osób jazda samochodem jest bardziej opłacalna niż dla dwóch).
Być może macie własne doświadczenia? Piszcie w komentarzach, polecajcie sprawdzone środki lokomocji na trasie Polska - Wiedeń.
Wiedeń najlepszym miastem do życia na świecie po
raz 10 ❗❗❗ 👏👏
Już od 10 lat stolica Austrii wygrywa z największymi i
najbardziej znanymi miastami świata w rankingu na najlepsze miejsce do życia.
Mercer – amerykańska firma konsultingowa – opublikowała niedawno
swój raport, w którym brano pod uwagę takie kryteria jak np. infrastruktura,
bezpieczeństwo, edukacja, oferta kulturalna, opieka medyczna. Spośród 231
miast, Wiedeń okazał się tym najlepszym.
Swój wynik sprzed roku powtórzył także Zurych (drugie
miejsce), zaś na trzecim miejscu mamy aż trzy miasta: Monachium, Auckland oraz
Vancouver.
Schönbrunn, Wiedeń
Inne rankingi
Warto dodać, że nie tylko ranking prestiżowej firmy Mercer wyniósł Wiedeń na podium. Również
według raportu Economist Intelligence
Unit z 2018 roku najlepiej żyje się w stolicy Austrii.
Z kolei w 2017 roku Wiedeń zdobył pierwsze miejsce w badaniu
organizowanym przez Smart City Index.
Wtedy to oceniano strategie zagospodarowania terenu, innowacje oraz efektywne
wykorzystywanie zasobów.
👩Zapraszam Was do przeczytania obszerniejszego wpisu o 👉stolicy Austrii.
Już niedługo maj, a z początkiem maja zbliża się kolejny 🎼koncert Andre Rieu🎻 i jego orkiestry w Wiedniu. Pewnie wielu osobom Andre Rieu
przedstawiać nie trzeba, jeśli jednak ktoś z Was nie wie o kim mowa, to dzięki
temu wpisowi nadrobicie zaległości.😊
Andre Rieu jak podaje Wikipedia jest holenderskim
skrzypkiem, kompozytorem oraz dyrygentem. W 1987 roku stworzył Orkiestrę im.
Johanna Straussa. Jednak jeśli myślicie, że na koncerty Rieu i jego orkiestry
przychodzą jedynie wielbiciele muzyki poważnej, a koncerty są patetyczne i
nudne to jesteście w błędzie!
Filozofią muzyka oraz całej jego orkiestry jest przybliżenie
muzyki poważnej ludziom żyjącym współcześnie. Koncerty są wspaniałymi
widowiskami i świetną zabawą dla ludzi w każdej grupie wiekowej.
Ekipa słynnego holenderskiego muzyka składająca się z ponad
stu osób, to nie tylko orkiestra, ale także chór, soliści oraz ponad
czterdziestu pracowników technicznych którzy czuwają nad oświetleniem, dekoracjami,
nagłośnieniem czy kamerami.
Koncert zazwyczaj zaczyna się uroczystym wejściem Rieu oraz jego
orkiestry przy dźwiękach muzyki . Panowie ubrani w białe koszule i czarne
fraki, panie – w kolorowe suknie. Każdy z artystów ma uśmiech na twarzy –
muzyka to ich pasja, a praca jest dla nich przyjemnością. To widać!
Muzycy od samego początku zarażają entuzjazmem, uśmiechem i
dobrym humorem. Każda troska odchodzi w kąt, kiedy Rieu i jego orkiestra wychodzą na scenę.
Pierwsza część widowiska (bo tak trzeba to nazwać) jest
zazwyczaj spokojna i składa się z muzyki poważnej, czasem wplatane są także
utwory ludowe. Pojawiają się nastrojowe kompozycje oraz piękne, wzruszające wokale.
Andre Rieu sam zajmuje się tzw. konferansjerką i między
kolejnymi utworami pięknie opowiada o muzyce. Oczywiście kompozytor także
dyryguje oraz gra na skrzypcach.
Druga część jest weselsza, a nawet karnawałowa. W 2018 roku rozpoczynała się tańcem pań (holenderski „drewniak”), zaś panowie urządzili
sobie na scenie małą „libację”. Było bardzo wesoło.
Na koniec orkiestra gra utwory taneczne, z sufitu spadają setki
balonów (tak było w Wiedniu) i właściwie każdy kto może i ma miejsce – tańczy.
Niezapomniane przeżycie, wspaniałe widowisko, mnóstwo emocji
– od wzruszeń przez uczucie spokoju, aż po śmiech do łez i radość. Z koncertu każdy
wychodzi z uśmiechem na twarzy, a wrażenia pozostają na długo.
Zachęcam do obejrzenia fragmentów koncertu, który miał
miejsce w maju 2018 roku w wiedeńskiej Stadthalle. 👇👇
Często wycieczki do europejskich stolic planowane są na
weekendy i trwają dwie lub trzy doby. Wiele osób zadaje mi pytanie czy jest możliwe zwiedzenie
Wiednia w tak krótkim czasie. Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko
zależy od tego, co i jak dużo chcecie zobaczyć oraz jaki przeznaczycie na to
budżet.
Według mnie w ciągu dwóch dni możemypoznać charakter Wiednia
oraz – przy odpowiednio rozplanowanym czasie – całkiem sporo zobaczyć
jednocześnie nie męcząc się, a także zupełnie się zrelaksować i uciec od
codziennych trosk. Dlatego jeśli macie możliwość – przyjedźcie, bo warto!
👩 Nie raz zdarzało nam się oprowadzać rodzinę i przyjaciół po mieście.
I najczęściej mieliśmy na to właśnie dwa dni! Zapewniam Was, że nasi goście
wyjeżdżali stąd zadowoleni.👍😊😄
Od czego zacząć? Od
dobrego planu!
Proponuję zacząć od zastanowienia się oraz skonfrontowania z
innymi uczestnikami planowanej wycieczki na czym Wam zależy, co chcecie
zobaczyć oraz ustalenia Waszych preferencji, budżetu i kondycji fizycznej. To
bardzo ważne.
👉Jeśli nie macie pomysłu na zwiedzanie, zapraszam Was do wpisu 👉 "Spacer po centrum Wiednia", znajdziecie tam przykładową trasę zwiedzania centrum z uwzględnieniem środków lokomocji oraz odległości pomiędzy poszczególnymi punktami.
Miejsca, które powinniście odwiedzić w Wiedniu.
Poniżej znajdziecie - według mnie - najważniejsze punkty Wiednia wraz z
krótkimi opisami. Obszerne informacje bez problemu znajdziecie w internecie. Ja zaś nie
chcę Was zanudzać i powielać różnych tekstów. 👩Wiem z doświadczenia, że obszerne
artykuły źle się czyta i trudno zapamiętać wszystkie szczegóły. 👉Dlatego ja
skupię się jedynie na tym co najważniejsze.
Stephansdom, Wiedeń
Stephansdom czyli
Katedra Św. Szczepana znajdująca się pośrodku Placu Św. Szczepana w najstarszej
części miasta. Jest jednym z symboli Wiednia oraz jedną z największych świątyń
w Europie. Jej długość to ponad 107 m, szerokość ponad 34 m, a najwyższa z czterech
wież liczy aż 136,4 m wysokości. Świątynia ma aż 22 dzwony!
Katedra Świętego Szczepana jest trzecią świątynią znajdującą
się w tym samym miejscu i pochodzi z XIV oraz XVI wieku, a ufundowana została
przez Habsburgów.
Istnieje możliwość zwiedzania Katedry. W ofercie
turystycznej jest m.in. zwiedzanie katakumb, poddasza czy najwyższej wieży na
którą prowadzą 343 stopnie. Istnieje także możliwość wykupienia biletów
grupowych. 💲Ceny nie są wygórowane, np. za 30 minut zwiedzania katakumb
zapłacimy 6 euro, a dzieci – 2,50 euro. Wizyta na wieży dla dorosłej osoby
kosztuje 5 euro, dla dzieci – 3 euro. Informacje turystyczne dostępne są tutaj.
Jeśli nie mamy ochoty lub czasu na poszczególne atrakcje,
możemy po prostu wejść do Katedry i obejrzeć jej wnętrze. 💲Wejście jest darmowe,
jednak w dobrym guście jest wrzucić do puszki jakiś niewielki datek.
Warto wspomnieć, że w Katedrze odbywają się koncerty. Ceny
są zróżnicowane. Plan koncertów dostępny jest tutaj.
👩Na mnie Katedra zrobiła ogromne wrażenie! Zarówno na
zewnątrz jak i w środku jest wspaniała! Nie da się opisać tego słowami, bo
żaden opis ani zdjęcia nie są w stanie oddać atmosfery oraz piękna świątyni!
Monumentalna, piękna budowla, którą każdy powinien zobaczyć – bez względu na to
czy jest miłośnikiem sztuki, czy nie.
Ratusz, który
został wybudowany w latach 1872 – 1883 w stylu neogotyckim.
Budynek od samego
początku pełnił funkcje użyteczności publicznej. Aktualnie w Ratuszu urzęduje
burmistrz oraz rada miasta Wiedeń. Przed Ratuszem znajduje się niewielki ale
pięknie utrzymany park, w którym każdego roku sadzone są inne kwiaty. Od
stycznia do marca park oraz plac przed Ratuszem zamienia się we wspaniałe
lodowisko. 👉Zobacz post: Wiener Eistraum👈 Latem na wielkim telebimie wyświetlane
są filmy, zaś od listopada odbywa się tu jeden z najsłynniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie! Oczywiście
wszystkim tym wydarzeniom towarzyszą liczne stoiska z pysznym jedzeniem i
napojami.
Ratusz, Wiedeń. Źródło: https://pixabay.com/
W Ratuszu znajduje się Biuro informacji, które jest czynne
od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 18.00. 💲Istnieje możliwość
darmowego zwiedzania budynku z przewodnikiem: w poniedziałki, środy oraz piątki
o godzinie 13:00 (z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy). Punktem wyjścia
jest centrum informacji miejskiej Ratusza (wejście Friedrich-Schmidt-Platz 1).
Rezerwacja z wyprzedzeniem nie jest konieczna.
👩Dni wolne od pracy w Austrii znajdziecie tutaj. Dla Wiednia święta oznaczone są w ostatniej kolumnie z
literką „W”.
Parlament, Wiedeń. Żródło: https://pixabay.com/
Budynek parlamentu,
który został wybudowany w latach 1874-1883 jest miejscem obrad Rady Narodowej
oraz Rady Związkowej.
Obiekt naśladuje sztukę starożytnej Grecji i jest bardzo
charakterystyczny. Przed Parlamentem stoi fontanna Pallas Ateny, która
symbolizuje mądrość.
Aktualnie budynek jest remontowany na ogromną skalę, a
prace mają potrwać nawet do 2021 roku. W
związku z tym zobaczenie go w całej swej okazałości jest raczej niemożliwe.
Jednak będąc pod Ratuszem warto przespacerować się ten krótki odcinek. Być może
jakaś część będzie dostępna. W 2018 roku niestety cała przednia część była
zasłonięta przez rusztowania oraz kontenery.
Burgtheater czyli
Teatr Zamkowy. Został oficjalnie otwarty w 1741 roku. Obecnie oglądamy jego XIX-wieczną wersję. Był
kilkakrotnie przebudowywany, w tym po bombardowaniu podczas drugiej wojny
światowej, kiedy to przetrwały jedynie boczne skrzydła budynku. Jednak po
wojnie Teatr Zamkowy został odbudowany niezwykle precyzyjnie i dziś nie
jesteśmy w stanie odróżnić oryginalnej od zrekonstruowanej części budynku.
Burgtheater, Wiedeń. Źródło https://pixabay.com/
Jeżeli jesteście zainteresowani spektaklem w
Burhtheater, to bilety oraz plan jest dostępny tutaj.
Ceny biletów są różne – od 3 do 50 euro - w zależności od sztuki, dnia tygodnia oraz miejsca na widowni jakie sobie wybierzemy.
Hofburg - kompleks budynków pałacowych pochodzący z XIII wieku, rozbudowywany aż do 1918
roku i do tegoż roku rezydencja Habsburgów. Warto wspomnieć, że kolejni władcy
wprowadzali nowe trendy co zaowocowało ogromną różnorodnością architektoniczną.
Obecnie w Hofburgu mieści się siedziba prezydenta Republiki
oraz centrum kongresowe które może pomieścić aż 4 900 osób! Ponadto co roku
odbywają się tu bale sylwestrowe "przez duże B". Ceny biletówzaczynają się od 170, a kończą na 780 euro.
👩W Hofburgu warto zatrzymać się na moment, bo jest naprawdę
wspaniałym miejscem zarówno dla turysty jak i dla mieszkańca Wiednia.
Oficjalna
strona kompleksu pałacowego dostępna jest w języku angielskim oraz niemieckim tutaj. A informacje o biletach znajdziecie tutaj.
Heldenplatz, Wiedeń. Żródło: https://pixabay.com/
👩Warto zwiedzić cały kompleks bowiem na uwagę zasługuje
zarówno architektura wnętrz jak i zewnętrzne fasady budynków.
Volksgarten Wien mit
Rosengarten czyli ogród z różami znajdujący się tuz obok Hofburga, jest
jednym z najpiękniejszych ogrodów w Wiedniu!
Został zaprojektowany w latach
1818 – 1823 i pierwotnie był prywatnym ogrodem arcyksiążąt. Nazwa Volksgarten
tak naprawdę pochodzi z 1825 roku, kiedy to ogród otwarto dla wiedeńczyków oraz
turystów. W centrum ogrodu stoi świątynia Tezeusza, która jest repliką świątyni
zbudowanej w starożytnej Grecji.
Volksgarten, Wiedeń
Na terenie ogrodu znajduje się także Café Meierei – kawiarnia, w której można zjeść śniadanie, deser czy wypić pyszną Cafe Melange.
Wstęp do ogrodu jest darmowy.
Volksgarten to wspaniałe miejsce na odpoczynek. Mimo, iż
znajduje się w środku miasta tętniącego życiem, to spokój jaki tam panuje i
piękno przyrody pozwala się wyciszyć i odpocząć od zgiełku.
👩Najpiękniej jest w czerwcu – kiedy róże kwitną w
pełni! Ogród nabiera niesamowitego uroku!
Schönbrunn –
letni pałac Habsburgów zbudowany w XVII – XVIII wieku, wpisany na listę
światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się w południowo – zachodniej części Wiednia
w Parku Schönbrunn. Pałac zarówno barokowy wystrój jak i żółtą elewację
zewnętrzną zawdzięcza Marii Teresie. Budynek (a właściwie kompleks budynków)
liczy aż 1441 komnat, spośród których 45 udostępniono zwiedzającym.
Schönbrunn, Wiedeń
Wokół pałacu rozciągają się piękne ogrody w stylu francuskim
oraz park, na terenie którego znajduje się Palmiarnia, Muzeum Powozów oraz
wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO ogród zoologiczny.
Nad pałacem króluje wzgórze, na którym w 1775 roku stanęła
barokowa Glorietta (pomnik sprawiedliwej wojny). U podnóża wzgórza znajduje się
piękna fontanna Neptuna, a z samego wzgórza rozciąga się zapierający dech w
piersiach widok na cały Wiedeń.
Oferta turystyczna jest dość szeroka i każdy może znaleźć dla siebie coś ciekawego. 💲Już za 4,50 euro można zwiedzić oranżerię, atrakcyjna wydaje się również opcja Sisi Ticket (cena dla dorosłych 29,90 euro, dzieci - 18 euro), która uprawnia do zwiedzania 40 komnat w pałacu Schönbrunn, apartamentów cesarskich w Hofburgu oraz Muzeum Mebli.
Każdy turysta dostaje przewodnik audio (dostępny także w języku
polskim).
Dokładne ceny biletów oraz ofertę znajdziecie tutaj. Strona dostępna jest m.in. w języku angielskim, niemieckim oraz francuskim. Istnieje także możliwość zamówienia biletów online. 💲Wejście na teren pałacowego parku jest darmowe.
❗ W przypadku zniżek studenckich należy okazać się międzynarodową
legitymacją/ identyfikatorem. W przypadku grup studenckich należy przedstawić
wypełnione potwierdzenie z podpisem oraz pieczęcią uczelni.
👉Dla dzieci Pałac Schönbrunn oferuje Kindermuseum, w którym najmłodsi
dowiedzą się jak żyły dzieci cesarza, w co się ubierały, co robiły.
👉Ogród Zoologiczny przy Schönbrunn’ie w 2018 roku po raz piąty
zdobył tytuł najlepszego zoo w Europie. Pod uwagę brano aż 40 kryteriów – od różnorodności
biologicznej przez gastronomię, po zalety edukacyjne. Warto wspomnieć, że o
miejsce na podium starało się aż 126 placówek!
👩Jeżeli macie możliwość, polecam odwiedzić to miejsce. W zoo możecie spędzić nawet cały dzień. Wspaniałe zwierzęta, bogata oferta edukacyjna, gastronomiczna
oraz dobrze zorganizowane i interesujące place zabaw dla maluchów pozwalają miło
spędzić czas osobom w każdym wieku. 💲Najmłodsi do 6 roku życia wchodzą gratis,
dzieci i młodzież – 10 euro, dorośli – 20 euro. Ceny biletów oraz godziny
otwarcia ZOO znajdziecie tutaj.
Strona jest dostępna m.in. w języku angielskim, niemieckim,
rosyjskim. Bilety można także zarezerwować online.
👩Na terenie całego kompleksu znajduje się dużo kawiarni i
restauracji. Ja polecam Wam Café Gloriette czyli Kawiarnię Glorietta. Można tam
zjeść całkiem smaczne śniadanie.
W ofercie kawiarni znajduje się także bardzo
dobra kawa Cafe Melange oraz pyszne wypieki. Porcje tortów są tam naprawdę duże (według mnie
za duże, ale ja akurat nie należę do wielkich fanów słodkości). Do każdej kawy
dostajemy gratis wodę w literatce. Ten zwyczaj jest normalny w Austrii, niestety
w wielu polskich kawiarniach i restauracjach jeszcze się tego nie praktykuje. A
szkoda, bo woda jest naprawdę niezbędnym dodatkiem do filiżanki kawy.
👩Toalety: oznaczone są na mapach znajdujących się w kompleksie
pałacowo – parkowym. Jednak są dość od siebie oddalone.
Warto mieć przygotowane monety o wartości 50 centów, ponieważ
tylko takie monety są przyjmowane przez automat. Nie mając 50-centówek nie
wejdziemy do WC. Dotyczy to również wielu toalet na dworcach.❗
Toalety na terenie zoo są dostępne za darmo.
Belweder, Wiedeń
Belweder jest
barokowym pałacem a także galerią sztuki. Tutaj znajdują się m.in. dzieła
Gustava Klimta czy Oskara Kokoschki. Pałac składa się z dwóch budynków, które zostały oddzielone ogrodem w stylu
francuskim. W Górnym Belwederze
zlokalizowanym około 23 metry nad Dolnym Belwederem odbywały się niegdyś przyjęcia,
a tym samym była to część reprezentacyjna, zaś Dolny Belweder pełnił funkcję letniej
rezydencji.
Ogród podzielony jest na części – górną, środkową oraz dolną,
a różnice poziomów pomiędzy „piętrami” wyznaczają dwie bogato rzeźbione
fontanny kaskadowe.
Kawiarnia Sachera w Wiedniu
Café Sacher Wien. Będąc
w Wiedniu warto spróbować Tort Sachera. To jedno z najbardziej znanych ciast w
Europie, a nawet na świecie. Gdzie znaleźć ten oryginalny? W kawiarni Hotelu Sacher przy Philharmonikerstrasse / Kärntner Straße. Możemy tam nie tylko spróbować najbardziej znanego austriackiego specjału,
ale też wypić pyszną kawę w pięknym czerwono – złotym wnętrzu eleganckiej
kawiarni. Obok znajduje się sklepik z oryginalnymi wypiekami. 👉Zachęcam Was do przeczytania osobnego wpisu dotyczącego Tortu Sachera.
Staatsoper czyli Wiedeńska
Opera Państwowa, która działa od 25 maja 1869 roku.
Na początku styl neorenesansowy
budowli nie przypadł wiedeńczykom do gustu. Podczas II wojny światowej gmach
został zniszczony. Po wojnie Opara zyskała całkiem nową widownię, a także
wyposażoną w nowoczesne rozwiązania techniczne scenę.
Co roku w Staatsoper odbywa się słynny bal Der Wiener
Opernball. To prawdziwe widowisko oraz wydarzenie. Polecam obejrzeć krótki film👇👇, który pochodzi z kanału YT Wiedeńskiej Opery Państwowej.
Kahlenberg. To miejsce
zna chyba każdy Polak! Z tego położonego na wysokości 484 m.n.p.m. wzgórza w
1683 roku Jan III Sobieski dowodził zwycięskimi wojskami w bitwie o Wiedeń. To właśnie stąd rozciąga się piękny widok na Wiedeń oraz na
Dunaj!
Widok z Kahlenbergu na Wiedeń. Po lewej stronie widać Dunaj oraz wyspę.
Kahlenberg, Wiedeń
Na szczycie znajduje się Kościół prowadzony tam od 1906 roku przez
polskich księży. Na jednej ze ścian kościoła wisi tablica poświęcona Janowi III
Sobieskiemu oraz tablica upamiętniająca wizytę Jana Pawła II.
Kościół na Kahlenbergu
Z Kahlenbergiem sąsiaduje Leopoldsberg, na który możemy
się dostać autobusem, samochodem lub z Kahlenbergu dojść pieszo delikatnie
zacienioną przed drzewa ścieżką. Na tej trasie znajduje się także park linowy. Z tej atrakcji skorzystać mogą zarówno dorośli jak i dzieci.
Na Leopoldsbergu znajduje się kościół. Stąd rozciąga się piękny widok Wiedeń, a spacer oraz pobyt na górze to wspaniałe spotkanie z przyrodą. Nazwa szczytu pochodzi z 1693 roku. Ciekawostką jest, że w tym miejscu prawdopodobnie już w IX w.p.n.e. istniała osada.
Widok na Wiedeń z karuzeli Blumenrad
Widok na karuzelę Blumenrad, Prater
Prater. Kiedyś
były tu tereny łowieckie Habsburgów dostępne wyłącznie dla szlachty. W 1766
roku cesarz Józef II podarował te tereny wiedeńczykom jako obszar rekreacyjny i
wydał pozwolenie na budowę straganów. Później powstały pierwsze zajazdy,
huśtawki, kręgielnie… Dziś znajduje się
tupark miejski oraz wesołe
miasteczko (Wurstelprater). To właśnie w parku rozrywki znajduje się
jeden z symboli Wiednia – ogromny diabelski młyn (średnica koła wynosi 61
metrów) - Wiener Riesenrad. Karuzela stoi w tym miejscu od 1897 roku. Podczas II wojny światowej cały
kompleks został zniszczony. Odbudowę parku rozrywki zawdzięcza się prywatnym
inicjatywom. Wielkie koło również zostało naprawione, jednak zredukowano ilość gondoli
z 30 do 15.
👩Na terenie Prateru znajdują się restauracje, puby oraz stragany i toalety.
💲Ceny biletów na karuzele zaczynają się od 2 euro.
Wurstelprater otwarty jest od połowy marca do połowy października.
Polecam przejechać się na Blumenrad. Karuzela porusza się powoli, a widok zapiera dech w piersiach.
Widok na miasto Wiedeń można też podziwiać z Prater Turm (nie mylcie z Donauturm). Ta atrakcja ma 117 m wysokości, a wysokość "lotu" krzesełek to 95 m. Jednak zanim wsiądziecie na krzesełko polecam założyć czapkę lub opaskę oraz ubrać sweter/bluzę/ kurtkę. Niech Was nie zmyli temperatura na dole. Wysokość oraz podmuch wiatru mogą porządnie wyziębić.
👉Polecam odwiedzić stronę dotyczącą Prateru 👉tutaj. Znajdziecie na niej pełną ofertę oraz opis atrakcji.
Kiedy przyjechać do Wiednia? Stanowczo odradzam wizytę w Wiedniu w tzw. długie weekendy (☝szczególnie ten majowy). Ogromny tłok uniemożliwia swobodne zwiedzanie i odpoczynek.
Najpiękniej jest w drugiej połowie maja oraz pierwszej połowie czerwca, kiedy wiele kwiatów zaczyna kwitnąć. Ja lubię także koniec sierpnia oraz wrzesień. Nie jest już tak bardzo gorąco, ale wciąż wystarczająco ciepło żeby swobodnie poruszać się po mieście. 👩Wymienione przeze mnie atrakcje są jedynie moimi propozycjami na zwiedzanie. Wiele osób uważa te miejsca za zbyt oczywiste, jednak według mnie każdy kto jedzie do stolicy Austrii powinien zacząć zwiedzanie właśnie od nich. A może Wy macie zamiar zobaczyć coś innego❓ Może już widzieliście inne piękne miejsca w Wiedniu❓ Piszcie w komentarzach i dzielcie się opiniami. 💬💭