wtorek, 4 maja 2021

Hohe Wand

Po dość długiej przerwie przychodzę do Was z kolejnym wpisem. Dziś chciałabym Wam opowiedzieć o pięknym miejscu, które znajduje się około godziny jazdy samochodem od Wiednia (kierunek: południowy – zachód) – Hohe Wand.

Jak podaje Wikipedia, Hohe Wand jest płaskowyżem długim na 8km i szerokim na 2,5km. Jego wysokość waha się w granicach 900-1000m.n.p.m, a szczyt – Plackles wznosi się na wysokość 1132m.n.p.m.

Część płaskowyżu objęta jest ochroną przyrodniczą i występuje pod nazwą Naturpark Hohe Wand.

 Już sam dojazd w pobliże szlaków turystycznych sprawi, że Wasze serca zabiją szybciej. A to za sprawą pięknych, malowniczych wiosek, które wyglądają tak, jakby czas dawno się w nich zatrzymał. Kolorowe, małe domy, zadbane kapliczki i kościółki, malutkie skwerki obsadzone barwnymi kwiatami i winoroślami, pięknie odmalowane ławeczki czekające na miejscowych gawędziarzy. A to wszystko pod piękną krasową skałą. Ot, taki sielski krajobraz. I tylko przejeżdżające samochody wskazują, że mamy już XXI wiek.


Malownicze miasteczka pod płaskowyżem

Równie mocno zabije Wam serce, gdy będziecie pokonywać samochodem kolejne górskie serpentyny. Widok zapiera dech w piersiach! Ale kierowcy niech pozostaną ostrożni i skupieni na prowadzeniu pojazdu, ponieważ droga jest kręta, bardzo stroma i bardzo wąska. W niektórych miejscach niestety brak barierek (tak było kilka lat temu, mam nadzieję, że obecnie to uległo poprawie).

My samochodem dotarliśmy do  miejsca Hohe Wand – Stollhof, następnie zgodnie ze znakami wskazującymi parkingi ruszyliśmy samochodem w górę. Po dotarciu na parking celem naszej pieszej wędrówki stał się Skywalk Hohe Wand, czyli platforma widokowa zawieszona wysoko nad ziemią. Stojąc tam można odnieść wrażenie, że jest się zawieszonym w powietrzu. To niesamowite uczucie dodatkowo potęgują wiejące na tej wysokości z nie małą mocą wiatry.


Widok ze Skywalk, Hohe Wand
Zdjęcie zrobione z punku widokowego Skywalk

Dotarcie do Skywalk nie było zbyt forsujące. Nazwałabym to raczej miłym spacerkiem na łonie przyrody z pięknymi widokami i odgłosami rozśpiewanych ptaków. Droga powrotna z punku widokowego na parking nie stanowiła żadnego kłopotu. O tym, że nie byliśmy zmęczeni może świadczyć fakt, że następnie udaliśmy się nad wodospady Myrafälle, ale o tym w innym poście.

Oczywiście to Wy decydujecie o stopniu trudności szklaku jaki sobie wybierzecie. Możecie się zdecydować jedynie na mały spacerek, lub odbyć długą i wyczerpującą wspinaczkę.

👩 Na Hohe Wand prowadzi bardzo duża liczba szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Dlatego każdy znajdzie cos dla siebie.  Możecie skorzystać z gotowych już pomysłów, opisy znajdziecie tutaj i tutaj lub sami pospacerować według własnego uznania i chęci.

👩 Na Hohe Wand znajdują się miejsca startowe dla paralotniarzy.

👩 Przy szlakach turystycznych zlokalizowane są liczne gospody, w których możecie posilić się regionalnymi daniami. 


piątek, 19 lutego 2021

Formalności związane z narodzinami dziecka

Narodziny maluszka, to intensywny czas, dlatego warto już wcześniej zrobić sobie listę niezbędnych czynności administracyjnych, które należy wykonać po pojawieniu się dziecka na świecie. Z niektórymi naprawdę nie warto, a nawet nie można zwlekać.

Poniżej znajdziecie listę dokumentów, o które należy się postarać. Lista sporządzona jest we właściwiej kolejności (bowiem bez niektórych dokumentów, nie jesteście w stanie pozyskać następnych).

❗ Pamiętajcie, że dane, które tu zostały zamieszczone są jedynie poglądowe. Dlatego traktujcie ten post jako ogólną informację.  
Dokładne informacje znajdziecie na oficjalnych stronach internetowych. 
 

1.      📞Telefon do położnej

      Jeśli zdecydowaliście się na korzystanie z pomocy położnej po powrocie ze szpitala,  należy po porodzie poinformować ją o przyjściu na świat Waszego maleństwa.

      Więcej na temat położnej przeczytacie w poście 👉 Ciężarówką przez Wiedeń...

 

2.    📞Telefon do pediatry

      Pamiętajcie, że w przypadku Ambulante Geburt oraz Hausgeburt niezbędna jest wizyta u pediatry już w pierwszym tygodniu życia dziecka (Mu-Ki-Pass-Untersuchung nr 1)! 

      przypadku Stationäre Geburt to badanie powinno być wykonane w szpitalu.

      Pediatrę warto znaleźć już wcześniej, ponieważ nie jest łatwo o miejsce u dobrego specjalisty. Polecam Wam portale 👉 docfinder oraz 👉 arztsuche.netdoktor


📝Geburtsanzeige

- to dokument potwierdzający narodziny dziecka. Przed Covid-19 ten dokument można było uzyskać już w szpitalu (w punkcie nazwanym Baby - Point).

Z powodu Covid-19, Baby - Point'y w szpitalach  zostały zamknięte i dokument ten wydawany jest w Standesamt właściwym dla Bezirku, w którym odbył się poród. 

O ten dokument należy wystąpić jak najszybciej (prawdopodobnie 7 dni od porodu – tutaj nie mam pewności).


     📝Geburtsurkunde i Meldezettel

     czyli akt urodzenia i potwierdzenie zameldowania. Podobnie jak Geburtsanzeige uzyskamy w Standesamt właściwym dla Bezirku, w którym odbył się poród.


📄Dokumenty, które musimy przedstawić:

☑ Akt urodzenia obojga rodziców (przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego lub międzynarodowy)

☑ Akt małżeństwa (przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego lub międzynarodowy)

☑ Paszporty/dowody osobiste rodziców

☑ Meldezettel rodziców

☑ Ew. dokument potwierdzający stopień naukowy.

👩Przygotujcie oryginały i kopie.


👩W Standesamt możecie otrzymać formularz niezbędny do starania się o Anmeldebescheinigung dziecka.


     💳 E-Card

   E-Card powinniście otrzymać pocztą (bez składania wniosków itp.), ponieważ dane dotyczące urodzeń zostają pobrane przez Krankenkasse. Jeśli jednak w ciągu kilku tygodni nie otrzymacie karty, skontaktujcie się z ubezpieczycielem.

     Informacje na temat e-Card znajdziecie 👉 tutaj  oraz na stronie 👉 chipkarte.at 

   

    📒Paszport

    O paszport możecie się starać: 

    ☑ poprzez Ambasadę RP w Wiedniu lub 

    ☑bezpośrednio w wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego na terenie całej RP.

    👉 Jeśli macie zamiar wyrabiać paszport w Ambasadzie RP (a dziecku nie został jeszcze przypisany PESEL), paszport zostanie wydany na 1 rok. 

❗Uwaga❗ Stan na kwiecień 2024 rok: 

    z uzyskanych przeze mnie informacji wynika, że Ambasada RP w Wiedniu NIE wydaje paszportu tymczasowego.

     

W przypadku, gdyby dziecko posiadało już numer PESEL – paszport byłby ważny 5 lat.


 ❓ Jak uzyskać numer PESEL?

      Z informacji jakie uzyskałam  Wydziale Ewidencji Ludności, o PESEL można się starać na trzy sposoby:

    -  zostaje nadany od razu podczas zameldowania na terenie RP - uzyskujemy natychmiast,

   - zostaje nadany podczas starania się o dowód osobisty (w przypadku, jeżeli nie chcemy meldować dziecka na terenie RP) - uzyskujemy natychmiast,

    - zostaje nadany za pośrednictwem Ambasady RP - wydłużony czas oczekiwania.


Ale wróćmy do paszportu...

W przypadku starania się o paszport w Ambasadzie RP – wcześniej przez stronę Ambasady należy zarezerwować sobie termin.

❗Pamiętajcie, że w Ambasadzie muszą stawić się obydwoje rodzice. 


📄Niezbędne dokumenty:

☑ Biometryczne zdjęcie dziecka

☑ Wniosek o paszport

☑ Dokumenty tożsamości rodziców

Geburtsurkunde lub Akt urodzenia po transkrypcji na druku międzynarodowym


❓ Zdjęcie dziecka

My przeczytaliśmy poradnik (znajdziecie ich mnóstwo w internecie) jak zrobić fotografię paszportową noworodkowi i zdjęcie zrobiliśmy sami w domowym zaciszu. Nie było to łatwe, zajęło nam sporo czasu i musieliśmy podjąć kilka prób, ale według mnie i tak jest to lepsze, niż zabieranie dziecka do fotografa i narażanie na niepotrzebny stres. Fotografię wydrukowaliśmy u fotografa (koszt wydruku fotografii nie różnił się od tego, gdyby to fotograf robił zdjęcie – także się nie zdziwcie).


❓Transkrypcja Aktu urodzenia (Geburtsurkunde)

Takiej transkrypcji musi dokonać tłumacz przysięgły. 
❗ W transkrypcji powinny zostać uwzględnione polskie znaki!
Następnie Geburtsurkunde oraz transkrypcję podpisaną przez tłumacza przysięgłego zanosimy do urzędu miasta/gminy. Tam otrzymamy Akt urodzenia. Należy poprosić o Akt urodzenia na druku międzynarodowym

👩Warto również poprosić nie tylko o skrócony odpis, ale o pełny akt urodzenia.  Wypisanie tych dokumentów trochę trwa (około kilkudziesięciu minut).
❗Do urzędu muszą się stawić obydwoje rodzice. 


 
📄Anmeldebescheinigung

O ten dokument możemy się starać dopiero mając paszport. Podczas wizyty w magistracie (MA35), nie ma potrzeby, żeby byli oboje rodzice. 

Dokumenty jakie należy przedstawić (oryginały i kopie):

☑ Akt urodzenia dziecka (austriacki lub jeśli mamy już polski – to na druku międzynarodowym)

☑ Akt ślubu (na druku międzynarodowym lub przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego)

☑ Paszporty rodziców i dziecka

☑ Anmeldebescheinigung rodziców

☑ Meldezettel dziecka

☑ Wypełniony formularz (otrzymany w Stamdesamt) lub pobrany ze strony 👉 www.oesterreich.gv.at 

W roku 2020 obowiązywała rezerwacja terminów z powodu Covid-19. Wcześniej takich rezerwacji nie było. Więcej o Anmeldebescheinigung możecie przeczytać 👉 tutaj.



💰Familienbeihilfe

to dodatek otrzymywany co miesiąc z Finanzamtu. Finanzamt kontaktuje się listownie. Pocztą otrzymacie:
- pismo z informacją jakie dokumenty należy przedstawić oraz  
- formularz, który należy wypełnić. 
Kopie dokumentów oraz wypełniony formularz należy odesłać w kopercie zwrotnej. 

Istnieje także możliwość rejestracji przez internet na stronie 👉 finanzonline.at. 
Jeśli chcecie wybrać tą opcję, musicie mieć wyrobiony podpis elektroniczny. Więcej informacji na temat podpisu elektronicznego znajdziecie 👉 tutaj

Familienbeihilfe przyznawane jest na czas określony (befristet) i należy odnawiać wniosek. O tym na jaki czas zostało przyznane świadczenie, możecie dowiedzieć się na Waszym koncie na stronie www. Taką samą informację otrzymacie także listem.

Świadczenie można pobierać do ukończenia przez dziecko pełnoletności lub do ukończenia 24 roku życia - w przypadku jeśli dziecko się uczy.

Więcej informacji na temat świadczenia znajdziecie tutaj.



💰Kinderbetreuungsgeld

Podobnie jak Familienbeihilfe, przyznawane jest na czas określony i wymaga odnawiania. Jak już pisałam w poście „Ciężarówką przez Wiedeń…”, aby świadczenie zostało przyznane, należy odbywać wszystkie wizyty zarówno podczas ciąży, jak i z dzieckiem. Wniosek można złożyć osobiście, listownie lub elektronicznie za pośrednictwem strony 👉 www. Tutaj niezbędny jest także podpis elektroniczny (Handysignature), o którym wspominałam wyżej. 
Formularze do pobrania znajdziecie na stronie www.help.gv.at, a więcej informacji dostępnych jest na stronie www.oesterreich.gv.at. Znajdziecie tam m.in. temat dot. różnych wariantów czasowych pobierania świadczenia, informacje o możliwości pobierania świadczenia przez oboje rodziców oraz wiele innych szczegółowych informacji. 

Niezbędne dokumenty:

☑ Paszporty rodziców 

☑ Anmeldebescheinigung rodziców oraz dziecka

☑ Akt urodzenia dziecka (austriacki lub jeśli mamy już polski – to na druku międzynarodowym)

☑ Akt ślubu (na druku międzynarodowym lub przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego)

☑ Ksero e-Card

☑ Ksero Mu - Ki - Pass (dokładnie: ksero pieczątek z ostatnich stron)

☑ Rozliczenie roczne zatrudnionego rodzica (Lohnzettel)


Istnieją dwie opcje pobierania świadczenia:
☑ Pauschales (Kinderbetreuungsgeld - Konto) -  stałe, ryczałtowe, niezależne od dochodu; skierowane także dla grup, które nie pracują lub mają dochód marginalny (Geringfügig Beschäftigte) - w roku 2020 dochód ten wynosił 460,66 euro/miesięcznie;
 
☑ Einkommensabhängiges - zależne od dochodu; przysługuje osobom, które nieprzerwanie wykonywały pracę podlegającą ubezpieczeniu zdrowotnemu i emerytalnemu w Austrii w ciągu 182 dni kalendarzowych poprzedzających narodziny dziecka. 

O pozostałych świadczeniach możecie przeczytać 👉 tutaj


❗ Przypominam Wam, że dane, które tu zostały zamieszczone są jedynie poglądowe. Dlatego traktujcie ten post jako ogólną informację.  
Dokładne informacje znajdziecie na oficjalnych stronach internetowych.