piątek, 13 listopada 2020

Ciężarówką przez Wiedeń czyli o prowadzeniu ciąży

Decydując się na prowadzenie ciąży oraz poród w obcym kraju, zawsze pojawia się mnóstwo pytań, na które czasem trudno znaleźć odpowiedzi i usystematyzować wiedzę. 

Dlatego dziś będzie na ten temat post. Znajdą się tu najważniejsze informacje oraz linki do przydatnych stron internetowych.


Źródło: pixabay.com/pl/, autor: OpenClipart-Vectors

 Znajdziecie tu następujące zagadnienia:

         ● Lekarz ginekolog

         ● Szczepienia

         ● Mutter - Kind - Pass

         ● Badania prenatalne

         ● Szpital

         ● Położna



❗Jednocześnie podkreślam, że informacje, które tu zostały zamieszczone są jedynie poglądowe.

W przyszłości uwagę poświęcę także formalnościom związanym z pojawieniem się Maluszka na świecie, ale o tym będzie osobny wpis.

Tymczasem zapraszam do lektury.

 

Lekarz ginekolog

Austriacka służba zdrowia cieszy się dobrą opinią i zdecydowaną większość wizyt można odbyć na kasę chorych (wyjątek: badania prenatalne oraz dodatkowe USG). Warto dodać, że w Wiedniu prywatne wizyty są naprawdę drogie, dlatego jeśli ktoś mówi o prywatnym leczeniu, często wygląda to tak, że oprócz obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego wykupuje dodatkowe ubezpieczenie obejmujące konkretne usługi/zabiegi.

Mimo dobrej ogólnej opinii nt. służby zdrowia, warto wcześniej zaczerpnąć informacje o konkretnych lekarzach. Z pomocą przyjdą Wam dwa popularne portale: 👉Docfinder oraz 👉Arztsuche.netdoktor  Możecie w nich wyszukać nie tylko interesującą Was specjalizację, ale także dogodną lokalizację. W/w portale umożliwiają posortowanie wyników wyszukiwania -  m.in. od najlepszych ocen oraz przeczytanie komentarzy na temat każdego lekarza. Polecam Wam tam zajrzeć! 

Polecam również, jeszcze zanim będziecie w ciąży, udać się  do wybranego lekarza na zwykłe badanie kontrolne. Podczas takiej wizyty ocenicie czy rzeczywiście dany lekarz Wam odpowiada.

❗Pamiętajcie, że lekarza na kasę chorych możecie zmienić raz na kwartał. 

😉Wiele osób nauczonych doświadczeniem swoim lub znajomych z Polski, chętniej szuka lekarza prowadzącego ciążę wśród tych pracujących w szpitalu. Według mojej opinii nie warto kierować się tym kryterium.

 

2.      Szczepienia

Jest to temat, który wiele pań pomija. Ja, po konsultacji z lekarzem i położną postanowiłam odnowić szczepienia.

Nie każdy wie, że szczepionki, które mieliśmy w dzieciństwie, a które nie były powtarzane w dorosłym życiu, w większości już nas nie chronią. Dlatego warto wybrać się po poradę do ginekologa lub lekarza pierwszego kontaktu i omówić ten temat.

Najważniejsze szczepienia, które zostały mi polecone:

● Hepatitis A + B (Wirusowe zapalenie wątroby typu A i typu B),

● Diphtherie - Tetanus - Keuchhusten (Błonica - Tężec - Krztusiec),

● Masern - Mumps - Röteln, w skrócie M - M - R (Odra - Świnka - Różyczka).


Należy pamiętać, że szczepienia dla dorosłych są płatne:

● Hepatitis A + B to około 90 euro,

● Diphtherie - Tetanus - Keuchhusten – około 50 euro,

● Masern - Mumps - Röteln – około 40 euro.

Podane ceny są orientacyjne dla roku 2019/2020 i dotyczą JENDEJ DAWKI. Ilość dawek, które należy przyjąć zależy od tego czy i kiedy byliśmy szczepieni oraz od poszczególnych preparatów.

Z mojego doświadczenia: Hep. A + B – 3 dawki, Diph. - Tet. - Keuch. – 1 dawka, MMR - 2 dawki.

Oczywiście poszczególne dawki przyjmuje się w odpowiednich odstępach czasowych, dlatego jeśli chcemy się szczepić przed ciążą, warto to zaplanować.

Samo podanie każdej dawki przez lekarza jest płatne – w moim przypadku było to kilkanaście euro.

 

3.      Mutter – Kind – Pass

inaczej Mu-Ki-Pass, to książeczka matki i dziecka, w której lekarz prowadzący ciążę wpisuje wyniki niezbędnych badań. Znajdą się tam również informacje dot. przebiegu porodu, ułożenia dziecka itd. Od momentu porodu książeczka będzie już należała do dziecka.

❗Ważne! Mu-Ki-Pass należy mieć obowiązkowo na każdym badaniu zarówno w ciąży, w szpitalu jak i u pediatry.


Pieczątki w Mu-Ki-Pass

Mu - Ki - PassNa końcowych stronach Mu-Ki-Pass znajduje się 10 miejsc na pieczątki. Pierwsze pięć pieczątek obejmuje okres ciąży. Na poszczególnych wizytach u lekarza prowadzącego ciążę, oprócz kolejnych wpisów w Mu-Ki-Pass dotyczących wyników badań, będziecie otrzymywać także pieczątki. To bardzo ważne przy staraniu się o pomoc finansową po narodzinach dziecka - Kinderbetreungsgeld (patrz: Formalności ->Kinderbetreungsgeld). Jest to niejako potwierdzenie dla urzędu, że ciężarna odbywała te wizyty.

Do obowiązkowych badań oraz wizyt w ciąży należy także badanie ogólne (Interne Untersuchung) u lekarza pierwszego kontaktu (17-20 tydz. ciąży) oraz rozmowa z położną (Hebammeberatung) (18-22 tydz. ciąży) (zobacz: punkt 6. Położna).

Pełny wykaz obowiązkowych wizyt i badań znajdziecie 👉tutaj

Kolejne pięć pieczątek obejmuje wizyty u pediatry, przy czym jeśli planujecie poród oraz pobyt po porodzie w szpitalu, pierwszy wpis otrzymacie właśnie tam.


❗Ważne! Jeśli zdecydujecie się na Ambulante Geburt (czyli poród bez pobytu po nim w szpitalu), pierwsze badanie dziecka należy wykonać już w pierwszym tygodniu życia dziecka!

Oznacza to, że powinniście znaleźć pediatrę (Kinderarzt), a także położną (Hebamme) jeszcze przed rozwiązaniem ciąży!!!

Książeczka szczepień
❗Ważne! W Mu-Ki-Pass nad obszarem przeznaczonym na pieczątki, jest miejsce na dane matki oraz dziecka. Należy wypełnić te pola. W innym wypadku urząd może odrzucić wniosek o Kinderbetreungsgeld (patrz: Formalności->Kinderbetreungsgeld).


Do Mu-Ki-Pass otrzymacie Impfpass czyli książeczkę szczepień dla dziecka.

👩Na książeczkę matki i dziecka można dokupić piękne okładki – dostępne w internecie.


 

4.      Badania prenatalne

Na pierwszej wizycie u lekarza ginekologa powinniście otrzymać informację dotyczącą badań prenatalnych. Być może lekarz da Wam także spis poszczególnych gabinetów, w których można zbadać maluszka lub po prostu kogoś Wam poleci. W Wiedniu nie ma większego problemu z tego typu badaniami, jednak nie w każdej dzielnicy jest lekarz który specjalizuje się w diagnostyce prenatalnej. Dlatego radzę Wam nie umawiać się do lekarza w ostatniej chwili, tym bardziej, że diagnostyka prenatalna ma określone ramy czasowe. 

Polecam też uzbroić się w cierpliwość. Nie wiem jak jest u innych lekarzy, ale my, mimo umówionego terminu oraz konkretnej godziny, czekaliśmy na badanie bardzo długo.  Lekarz spóźnił się, ponieważ musiał zostać dłużej w szpitalu, następnie przyjmował pacjentki z nagłymi dolegliwościami, a dopiero później wykonywał umówione badania. I tak z godziny 16.00, zrobiła się 20.30. Oczywiście zrozumiałe jest, że zdrowie pacjentów jest najważniejsze, więc zamiast się niecierpliwić,  na kolejną wizytę zabraliśmy lekturę, herbatę w termosie oraz przekąski 😊  

 

5.      Szpital

Bardzo ważnym i obowiązkowym! etapem jest wcześniejszy wybór szpitala. Aktualnie w Wiedniu do wyboru macie osiem placówek medycznych. Na stronie 👉Geburtsinfo.wien w zakładce Alles zur Geburt możecie znaleźć konkretne informacje i statystyki dotyczące poszczególnych szpitali. Wyboru szpitala możecie dokonać przez w/w stronę internetową lub telefonicznie (numer podany na w/w stronie). Ja polecam skorzystanie z meldunku na stronie www. Podajecie tam swoje dane oraz wyliczony termin porodu, a w kolejnym kroku wybieracie 3 preferowane przez Was szpitale. Takiego meldunku należy dokonać dość wcześnie, jak tylko zostanie wyliczony termin porodu. Następnie w okolicy 22.tygodnia ciąży otrzymacie list z informacją który szpital Was przyjmie. Otrzymacie też indywidualny numer, który jest bardzo ważny i w razie przedwczesnego porodu lub innych komplikacji należy go mieć przy sobie. Ponieważ od momentu otrzymania tego numeru jesteście w pewien sposób przypisane do danego szpitala i tam zostaniecie przyjęte lub przewiezione karetką – jeśli zajedzie taka potrzeba.

Oczywiście w razie, gdyby szpital był przepełniony lub nastąpiły inne nieprzewidziane okoliczności, zostaniecie przyjęte w innym ze szpitali. To niestety nie jest do końca zależne od Was.

Co jeszcze znajdzie się w liście? Formularze do wypełnienia oraz instrukcja dotycząca dalszych kroków.

 Po otrzymaniu listu należy umówić się telefonicznie na osobistą rejestrację w szpitalu. W pierwszej połowie 2020 roku z powodu Covid-19 te rejestracje odbywały się przez telefon. Pani z rejestracji dzwoniła, zadawała pytania (te, które znajdują się w formularzu otrzymanym w liście). Taka rozmowa trwała około 30 minut. Wypełniony formularz można było dodatkowo przesłać do szpitala mailem.

 Podczas tej rozmowy warto zapytać, co należy zabrać ze sobą do szpitala. W przypadku Kliniki Floridsdorf, był to szlafrok, obuwie domowe oraz kosmetyki. Oczywiście można zabrać też inne przedmioty, które umilą Wam czas lub są Wam niezbędne. W szpitalu na ciężarne czekały koszule nocne, podkłady i bielizna poporodowa oraz ręczniki, ubranka i pieluszki dla dziecka a także środki do dezynfekcji, gazy itp itd. Jedzenie było bardzo pożywne. Niestety z powodu Covid-19, otwarta normalnie kantyna, została zamknięta, a posiłki były przynoszone do sali. Jednak nie było problemu z piciem czy przekąskami -  wystarczyło poprosić położną lub salową.

 

6.      Położna

Pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży obowiązkowa jest konsultacja z położną (Hebammeberatung). Jest to dość luźne spotkanie, które nie ma sztywno ustalonych ram. Dobrze, aby na to spotkanie przygotować sobie wszystkie nurtujące Was pytania dotyczące zarówno ciąży jak i porodu oraz pobytu w szpitalu. Jeśli chcecie, aby ta sama położna odwiedzała Was w domu po porodzie – należy to wcześniej z nią ustalić.

Koszty

W Wiedniu niewiele położnych ma umowę z Krankenkasse. Co to oznacza dla ciężarnej?

Korzystając z opieki położnej posiadającej umowę z Krankenkasse, ciężarna nie płaci ani za konsultację podczas ciąży, ani za opiekę poporodową.  

Inaczej wygląda sytuacja, gdy wybrana przez Was położna takiej umowy nie posiada. Wtedy płacicie jej za konsultację/ wizyty i dostajecie rachunek, który przedstawiacie w Krankenkasse sami, a Krankenkasse oddaje Wam pieniądze. Jednak niestety nie jest to pełny zwrot kosztów, ponieważ Krankenkasse zwraca około 40 euro (informacje z 2019 roku), natomiast taka wizyta kosztuje około 70 – 100euro. 

Warto wiedzieć, że o ile Hebammebaratung podczas ciąży jest obowiązkowa, to już po porodzie i pobycie w szpitalu (Stationäre Geburt) nie musicie konsultować się z położną, jeśli nie macie takiej potrzeby.

I tutaj warto zaznaczyć,  że inaczej wygląda opieka położnej w przypadku porodu w domu (Hausgeburt), porodu w szpitalu z wyjściem w ciągu 24 godzin od porodu (Ambulante Geburt) oraz porodu wraz z pobytem w szpitalu (Stationäre Geburt). Wynika to z oczywistych przyczyn.

Jak wcześniej wspomniałam w przypadku Ambulante Geburt konieczna jest opieka położnej. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli zdecydujecie się na poród w domowym zaciszu – tutaj zakres opieki położnej będzie jeszcze szerszy. Jeśli natomiast zdecydujecie się na poród w szpitalu i pozostaniecie w nim 3 doby - jeśli poród odbywa się silami natury lub minimum 4 doby – w przypadku cesarskiego cięcia, domowa opieka położnej nie będzie wymagana "odgórnie", a jedynie  opcjonalnie - zależnie od Was.

O zakresie zwrotu kosztów za opiekę położnej dowiecie się 👉 stąd 

Istnieje możliwość wynajęcia wybranej położnej do porodu. Koszt to około 1400 euro.


Strony warte polecenia:

👉 Schwanger.at

👉 Geburtsinfo.wien

👉 Mu-Ki-Pass Untersuchungen in der Schwangerschaft

👉 Mu-Ki-Pass-Untersuchungen des Kindes

👉 Hebammen.at


Literatura niemieckojęzyczna warta polecenia:

 













👩❗Dane, które tu zostały zamieszczone są jedynie poglądowe. Dlatego traktujcie ten post jako ogólną informację.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz