czwartek, 6 czerwca 2019

Parki i ogrody Wiednia. Zielony Wiedeń.

Wiedeń słynie z zabytków, miejsc turystycznych oraz bogatej oferty kulturalnej. Jest także miastem, w którym znajdują się siedziby międzynarodowych organizacji czy koncernów. Mimo ciągłego wielokierunkowego rozwoju, władze miasta dbają o zachowanie równowagi – także przyrodniczej. Dlatego Wiedeń jest zielonym miastem pełnym parków, skwerów, ogrodów…

W tym artykule chciałabym Wam przedstawić kilka spośród wielu zielonych miejsc na mapie Wiednia.


Schönbrunn

To miejsce znane na całym świecie, otwarte dla odwiedzających od około 1779 roku.  
Na uwagę zasługuje nie tylko sam zamek Schönbrunn, czyli letnia rezydencja Habsurgów, ale także wspaniałe ogrody rozciągające się przy samym zamku oraz piękny i ogromny park. Tereny te, to łącznie około 1,2 km kwadratowego. Łącznie z Pałacem Schönbrunn zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Vienna Schoenbrunn Palace Garden
Ogród przy pałacu Schönbrunn


Na terenie parku znajduje się zoo, palmiarnia, ogród botaniczny oraz japoński, a także labirynt i oranżeria.

Na temat zoo pisałam w artykule 👉Weekend w Wiedniu. Co warto zobaczyć? Porady, wskazówki. Zachęcam Was do przeczytania tego artykułu, ponieważ znajdziecie w nim wiele ciekawych i przydatnych informacji. 

ZOO przy pałacu Schönbrunn

ZOO przy pałacu Schönbrunn


Palmiarnia została wybudowana w latach 1880 – 1882 i miała powierzchnię 2500 m kw. W dniu otwarcia była największą palmiarnią na świecie. Podczas II wojny światowej została zniszczona przez trzy bombardowania, a ponownie otwarta w 1953 roku. Później jeszcze kilkakrotnie była odnawiana i remontowana. 
Aktualnie jej wymiary to 111 m x 28 m, wysokość 25 m.
💲Ceny biletów: dorośli – około 6 euro, dzieci i młodzież do 18.roku życia  - 4,50 euro.

Palmiarnia przy pałacu Schönbrunn, źródło: pixabay.com

Ogród botaniczny funkcjonuje na terenie parku Schönbrunn od ponad 250 lat, a powstał z inicjatywy Franciszka I w oparciu o konsultacje przeprowadzone z lekarzem Marii Teresy oraz dyrektorem wydziału medycznego. Początkowo w celach leczniczych uprawiano tu zioła. 

Labirynt wraz z platformą widokową znajduje się nieopodal centralnej części ogrodów pałacowych.  
💲Ceny biletów: dorośli -  6 euro, dzieci i młodzież do 18.roku życia – 3,50 euro, studenci do 25.roku życia – 4,50 euro.

Oranżeria została zbudowana około 1754 roku, ma 189 metrów długości i jest po oranżerii wersalskiej największą w Europie.
Historia uprawy drzew cytrusowych w Wiedniu sięga ponad 450 lat❗ Pierwsza wzmianka na ten temat pochodzi z Hofburga z roku 1542. Również w pałacu Schönbrunn rośliny te pojawiły się wcześnie, bo około 1647 roku. Oprócz pomarańczy uprawiano tu np. granaty, oleandry, oliwki, wawrzyn, rozmaryn. Kolekcje stopniowo powiększano.
Około  1754 roku na polecenie Franciszka I oraz Marii Teresy zaprojektowano i wybudowano oranżerię, która ogrzewana jest drewnem pochodzącym z parku Schönbrunn
💲Ceny biletów: dorośli: 4,50 euro, młodzież i dzieci oraz seniorzy około 3,50 euro.




Volksgarten


Ogród przy Hofburgu, znajduje się na obszarze, który kiedyś był fortecą. Kiedy teren ten włączono do miasta, powstał na nim park, który początkowo był prywatnym terenem arcyksiążąt. Jednak po dwóch latach - w 1825 roku oddano go do publicznego użytku. Ogród był kilkakrotnie przebudowywany. Aktualnie na terenie Volksgarten odnajdziemy styl angielski oraz francuski.


Rathaus, Vienna, Volksgarten, Wiedeń, ogród, Hofburg
Volksgarten, widok na Ratusz oraz Burgtheater

Niezwykłą częścią Volksgarten jest ogród różany, w którym znajduje się ponad 3 tysiące krzewów róż, a wśród nich ponad 200 odmian tych kwiatów. Pod koniec maja oraz w czerwcu ta część ogrodu wygląda pięknie i jest wspaniałym miejscem na wypoczynek.


Rose garden, Vienna, Hofburg
Ogród różany, Volksgarten

Na terenie ogrodu znajduje się wiele ciekawych budowli, jak np. Świątynia Tezeusza będąca repliką ateńskiej świątyni czy Kawiarnia Meierei zbudowana w 1890 roku jako zbiornik (rezerwuar) wodny,  a w 1924 roku przekształcony w halę do picia mleka. Spacerując po Volksgarten zobaczymy także fontanny oraz pomniki, np. marmurowy pomnik cesarzowej Elżbiety,
Od 2001 roku Volksgarten znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
💲Wstęp do ogrodu jest wolny. 




Burggarten

Das Mozartdenkmal im Burggarten, The Mozart monument in the Burggarten
Pomnik Mozarta, Burggarten
czyli ogród zamkowy, powstał w 1818 roku jako prywatny ogród cesarza. Dopiero ponad sto lat później teren ogrodu został udostępniony odwiedzającym.

W Burggarten znajduje się pomnik Mozarta, pod którym ułożony jest klomb kwiatowy w kształcie klucza wiolinowego. W zależności od pory roku, kwiaty są zmieniane a tym samym klucz wiolinowy jest w innym kolorze. 

Spacerując alejkami ogrodu zobaczymy także pochodzący z 1957 roku pomnik cesarza Franciszka Józefa I.

Na terenie ogrodu znajduje się dom motyli (Schmetterlinghaus), w którym możemy podziwiać swobodnie fruwające egzotyczne gatunki tych owadów. W Cafe Palmenhaus można napić się kawy i zjeść coś słodkiego siedząc pomiędzy ogromnymi palmami. 
Pomnik cesarza Franciszka Józefa I, Burggarten





















Rathauspark

Rathauspark Wien, Vienna
Wiosna w parku pod ratuszem, Wiedeń

Nieopodal Hofburga i jego ogrodów znajduje się wiedeński ratusz oraz park ratuszowy znany z wielu imprez oraz fotografii. To właśnie tutaj w grudniu odbywają się jedne z najsłynniejszych targów Bożonarodzeniowych w Europie. W styczniu teren parku zamienia się we wspaniałą krainę lodu, czyli kompleks lodowisk (👉 zachęcam do przeczytania
artykułu 👉Wiedeńskie lodowisko marzeń), wiosną można tu przysiąść na ławeczce, podziwiać kwiaty i słuchać śpiewu ptaków, a latem - obejrzeć film na wolnym powietrzu w ramach „lata filmowego pod ratuszem”.




Stadtpark

Nieduży park zlokalizowany w pierwszej oraz trzeciej dzielnicy Wiednia. Jego powierzchnia to 65 000 m kw. 
Stadtpark został otwarty w 1862 roku i był pierwszym publicznym parkiem w Wiedniu. Zgodnie z pierwotnymi założeniami, w parku znajduje się dużo krętych alejek, kwiatów oraz drzew. Uroku dodaje mały staw, w którym pływają kaczki. Rośliny zostały dobrane tak, aby przez cały rok w parku było zielono.

Johann Strauss monument
Pomnik Johanna Straussa, Stadtpark

Spacerując alejkami pośród drzew napotkamy wiele rzeźb, np. muzyków, kompozytorów: Franza Schuberta, Franza Lehara, Johanna Straussa, malarza oraz grafika i dekoratora wnętrz Hansa Makarta oraz wiele innych.
W parku znajduje się Kursalon, budynek w stylu włoskiego renesansu zbudowany w latach 1865 – 1867. Jest to jedna z najekskluzywniejszych budowli Wiednia. To właśnie w tym budynku bracia Strauss świętowali swoje największe sukcesy, tutaj odbywało się wiele koncertów oraz imprez tanecznych. W Kursalon goście mogli rozkoszować się smakiem herbaty przy dźwiękach muzyki klasycznej.

Kursalon, Stadtpark, Wien, Vienna
Widok z parku na Kursalon, Stadtpark

Dziś można tam zarezerwować kolację połączoną z koncertem orkiestry, występem baletowym oraz posłuchać śpiewaków operowych.  Kursalon cieszy się doskonałą opinią i ogromną popularnością. 



Donaupark

Położony jest w 22. dzielnicy a jego powierzchnia wynosi 604 000 m kw.

Vienna
Donaupark wiosną


Historia tego miejsca jest dość niezwykła. W latach 1871 – 1945 znajdował się tu plac do ćwiczeń militarnych (strzelnice), a podczas II wojny światowej – plac egzekucyjny.
Od roku 1880 teren dzisiejszego parku zajmowało składowisko odpadów, które często się przepełniało. W końcu, w 1958 roku ówczesny burmistrz zapowiedział, że miasto przechodzi ze składowania odpadów na spalanie.  

Donaupark, widok na Donauturm
Teren wysypiska został zagospodarowany pod park, którego otwarcie miało miejsce w 1964 roku. 
Jednocześnie otwarta została wieża Donauturm, z której na wysokości 164 m można podziwiać cały Wiedeń. Cała wieża ma wysokość 252 m.









W parku znajduje się wiele miejsc rekreacyjno – wypoczynkowych, jak np. skate park, kort tenisowy, alejki do spacerów oraz jazdy na rowerze, ławeczki oraz otwarte tereny zielone. Po parku na trasie 3,3 km jeździ kolejka parkowa, a latem odbywają się tu imprezy i koncerty na wolnym powietrzu. 



Donaupark wiosną




Wasserpark

Znajduje się w 21. dzielnicy Wiednia, ma wielkość 143 000 m kw. i istnieje od 1929 roku. 
1/3 jego powierzchni zajmuje woda. Charakterystyczne dla tego miejsca są liczne mosty w stylu japońskim oraz dużo alejek.


Wien, Vienna
Wasserpark wiosną, Wiedeń


Ciekawostką jest, że od zachodniej strony do wód Wasserparku przenika woda z Dunaju, która zapobiega zamarzaniu wody na terenie parku. Dzięki temu naturalne siedlisko mają tu mewy, łyski, łabędzie, kaczki, a nawet czaple.

Wien, Vienna
Wiosna w Wasserparku, Wiedeń



👩Na terenie parku znajduje się duży ogrodzony plac zabaw dla dzieci, plac z maszynami do ćwiczeń oraz ogrodzone boisko. Na zmęczonych czekają ławki oraz kolorowe drewniane leżaki. Przy parku znajdują się toalety.


Jak wspomniałam we wstępie artykułu, wymienione wyżej miejsca to jedynie część z tych, które ma do zaoferowania Wiedeń. 
👩Jeśli macie swoje ulubione parki, skwerki ogrody lub inne tereny zielone, piszcie w komentarzach. 


Źródło:
www.schoenbrunn.at
www.bundesgaerten.at 
www.wien.gv.at
de.wikipedia.org

city-walks.info

3 komentarze:

  1. Mój ulubiony to Wasserpark, a jaki jest Twój? :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wasserpark rzeczywiście jest urokliwy! Każdy z wymienionych parków czy ogrodów jest piękny, dlatego trudno mi wybrać ten jeden. Jednak myślę, że ogród różany w Volksgarten, jest najbardziej niesamowity.

    OdpowiedzUsuń
  3. W niewielu parkach Wiednia byłam, ale z tych które odwiedziłam to najpiękniejszy ten różany w Volksgarten , a zapach róż unoszący się dookoła jest niezapomniany:):)

    OdpowiedzUsuń