czwartek, 18 czerwca 2020

Wurstelprater, czyli lunapark na wiedeńskim Praterze


Po mojej długiej nieobecności na blogu, dziś zabieram Was w jedno z najbardziej znanych miejsc Wiednia – na wiedeński Prater, a dokładniej na Wurstelprater czyli do lunaparku.  


Lunapark, Wiedeń, Park rozrywki
Park rozrywki na Praterze 

Zacznę od kilku słów o historii Prateru, bo jest ona dość interesująca i sięga aż 1766 roku. Wtedy to cesarz Józef II przekazał Wiedeńczykom w celach rekreacyjnych cesarskie tereny łowieckie i zezwolił na ich terenie na budowę stoisk gastronomicznych. W ten sposób powstały tu pierwsze restauracje oraz kawiarnie.

✔W 1873 roku na Praterze odbyła się Wystawa Światowa (EXPO). Jako centrum wystawy została zbudowana rotunda o wysokości 84 metrów i średnicy kopuły 109 metrów. Niestety budowla spłonęła w 1937 roku.


Expo, Vienna
Rotunda Wystawy, autor zdjęcia nieznany, Wiener Photographen-Association 1873, żródło: de.wikipedia.org


✔W 1897 roku zbudowano Riesenrad – czyli diabelski młyn, będący do dziś symbolem nie tylko  wiedeńskiego Prateru, ale również miasta. W tym czasie Prater zaczął być miejscem kulturalnym oraz rozrywkowym. I z tego właśnie okresu pochodzi nieoficjalna nazwa Wurstelprater, nadana na cześć jednej z postaci komicznego teatru ludowego – Hanswursta.

✔W latach dwudziestych XX wieku, w okresie rozkwitu niemego kina, znajdowało się tu aż 7 kin.

✔Podczas II wojny światowej duża część obszaru została zniszczona przez bomby, a Wurstelprater został odbudowany z prywatnych funduszy.   


Lunapark, Wiedeń, Prater
Widok na Riesenrad


Dziś Wurstelprater jest jednym z najbardziej znanych miejsc nie tylko na mapie Wiednia, ale również Europy. Znajdują się tutaj liczne obiekty rozrywkowo – widowiskowe, karuzele, gabinety luster, kolejki górskie, automaty do gier, autodromy, domy strachów oraz inne atrakcje.

Do najbardziej rozpoznawalnych należą:
🎡wcześniej wspomniany Riesenrad - niegdyś liczący 30 gondoli, których liczba po bombardowaniach wojennych i ponownej odbudowie została zredukowana do 15;

Diabelski młyn, Wiedeń
Widok na Riesenrad od strony głównego wejścia

🎡Blumenrad, czyli otwarty w 1993 roku, a odnowiony w 2006 roku diabelski młyn liczący 35 metrów wysokości, z którego rozciąga się wspaniały widok na Wiedeń; karuzela porusza się wolno, więc można zrobić piękne zdjęcia;

Diabelski młyn, Wiedeń
Widok na Blumenrad

🎡Prater Turm – otwarta w 2010 roku licząca 117 metrów wysokości karuzela łańcuchowa; do 2013 roku była najwyższą na świecie karuzelą tego typu; wieża ma masę około 200 ton, a podstawa karuzeli waży około 750 ton; maksymalna wysokość na jaką można wjechać krzesełkami to 95 metrów.


Jedna z atrakcji lunaparku
Dla zmęczonych, spragnionych oraz głodnych również nie zabraknie atrakcji. Liczne budki z przekąskami na słono i słodko oraz zlokalizowane w pobliżu Wurstelprater restauracje i bary – to dobre miejsce na uzupełnienie straconych kalorii.

💲Wstęp na teren parku rozrywki jest darmowy – płaci się za konkretną atrakcję, z której chcemy skorzystać. Ceny wahają się od około 2 do 5 euro.



Do Prater Hauptbahnhof dojechać można m.in. 
🚇U-Bahnem U1 lub U2
🚆S-Bahnem S1, S2, S3, S4, S7 









Niedaleko Riesenrad znajduje się Planetarium (Zeiss Planetarium der Stadt Wien), które uznawane jest za jedno z najnowocześniejszych na świecie. 

💲Wstęp dla dorosłych kosztuje około 9 euro. Dla grup obowiązują zniżki.



👩Będąc na Praterze warto wybrać się w krótką podróż zabytkową, pochodzącą z 1928 roku kolejką Liliputbahn. Trasa wynosi 4 km i prowadzi wzdłuż głównej ulicy Prateru - Hauptallee.  Początek trasy wyznaczono przy dworcu Prater Haupfbahnhof, tam także kończymy swoją podróż. Jednak możemy wsiąść i wysiąść na każdej dowolnej stacji – dostępne są bilety na podróż częściową.
👉W dni powszednie na trasie kursuje kolejka napędzana elektrycznie, jednak weekendy i święta są nie lada gratką dla miłośników kolejnictwa... na trasę zostaje wysłana ponad 90-letnia lokomotywa napędzana węglem!!!  


Lokomotywa, Wiedeń
Liliputhbahn, zabytkowa lokomotywa,  autor: Peter Gugerell, źródło: de.wikipedia.org


Lokomotywy opalane węglem, wcześniej muszą być przez sześć godzin rozgrzewane! 
Więcej informacji na temat Liliputbahn znajdziecie 👉tutaj


👩Ciekawostką jest, że w 1964 roku po drugiej stronie Dunaju (po przekątnej do Prateru) - w Donaupark, wybudowano „siostrzaną” kolejkę. Jej trasa wynosi 3,4 km i prowadzi wokół parku (👉o Donaupark oraz innych parkach Wiednia możecie przeczytać tutaj). 

👉Po Wurstelprater można przemieszczać się lokomotywą na kołach (Praterzug)! Początek oraz koniec trasy znajdują się przy wejściu na Prater. W tym przypadku podróż zaczyna się zawsze w tym samym miejscu i nie ma możliwości wsiąść na innej stacji. 

💲 Cena biletu dla osoby dorosłej - około 5 euro, dla dzieci w wieku 2-14 lat - około 3 euro.
Lokomotywa kursuje w sezonie letnim - od połowy marca do połowy października (w zależności od warunków atmosferycznych).  


Lokomotywa, Wiedeń, Wurstelprater
Praterzug, źródło: www.prater.at


👩 Czy wiesz, że...

✔Riesenrad obraca się dokładnie w kierunku północ – południe, dlatego może stanowić dobry punkt orientacyjny👍

✔Prater oraz Riesenrad często są wykorzystywane jako plany filmowe, np. w filmie o przygodach Jamesa Bonda (odcinek „W obliczu śmierci”) oraz w filmach„Trzeci człowiek” czy „Przed wschodem słońca”. Również w polskich filmach znajdziemy odniesienie do wiedeńskiego Prateru (np. w „C.K. Dezerterzy”).

Przy okazji filmów warto wspomnieć, że Austria oraz Wiedeń to jedno z miejsc akcji aż trzech filmów o przygodach Jamesa Bonda: z roku 1987 wspomniany wcześniej odcinek „ W obliczu śmierci” (w roli głównej Timothy Dalton), z roku 2008 „Quantum of Solace” oraz z 2015 roku „Spectre” (w roli głównej Daniel Craig).