czwartek, 23 maja 2019

Stary Dunaj

Wypoczynek nad wodą - Alte Donau 

Każdego roku tereny Alte Donau odwiedza prawie milion osób!

Vienna, Wien, Alte Donau, wypoczynek
Aktywny wypoczynek na Alte Donau


Goście mają do dyspozycji plaże (darmowe i płatne), wiele punktów gastronomicznych, a także możliwość wypożyczenia łodzi, rowerków wodnych czy kajaków. Funkcjonują tu także szkółki żeglarstwa i surfingu. Na terenie jeziora znajdują się liczne kąpieliska, których stan i jakość wody są na bieżąco kontrolowane, dlatego pływanie wpław jest jak najbardziej dozwolone.

Jeśli nie mamy ochoty spędzać czasu nad samą wodą, to wspaniałą alternatywą jest zwiedzanie okolic Starego Dunaju pieszo lub na rowerze. Ta ostatnia opcja jest  szczególnie atrakcyjna, ponieważ udostępniono aplikację na smartfony „Wiener Wasserweg”, dzięki której na wirtualnych stacjach można dowiedzieć się wielu interesujących informacji historycznych oraz przyrodniczych dotyczących tego terenu.

Fani wędkarstwa również znajdą tutaj coś dla siebie – sandacze, szczupaki, sumy, wzdręgi – to tylko niektóre gatunki zamieszkujące jezioro.


Historia

Dzisiejszy Alte Donau był kiedyś główną odnogą Dunaju i został oddzielony od niego w ramach regulacji rzeki w latach 1870 – 1875. Od tego czasu warunki hydrologiczne panujące na jeziorze uzależnione były od wód gruntowych, opadów oraz parowania.
Pierwsze kąpielisko zostało otwarte w roku 1907 i od tego czasu Stary Dunaj zaczął się cieszyć coraz większą popularnością. Jednak w latach 1960 – 1970 za sprawą niestabilnych wód gruntowych, stan wody gwałtownie się obniżył. Po wybudowaniu kanału Neue Donau (w latach 1972 – 1988) i ustabilizowaniu rzeki, wysokość wody w Alte Donau uległa poprawie, a ostatecznie w 1998 roku po wybudowaniu elektrowni wodnej na Dunaju, stan wody ustabilizował się.

Alte Donau, Wien, Stary Dunaj
Wiosna nad Alte Donau


Jakość wód

Każdego roku wody jeziora są oczyszczane, a ich jakość kontrolowana. Co ciekawe, oprócz mechanicznego oczyszczania wody, Wiedeń stawia także na ekologię. Dlatego podwodne rośliny nie są niszczone, a wręcz dba się o nie, ponieważ działają jak biologiczny filtr, który zapobiega mętnieniu wody i wiąże składniki odżywcze. Jednak aby rośliny nie sprawiały kłopotu fanom pływania, oraz nie niszczyły łodzi, każdego roku kosi się je na pewnej głębokości i zbiera specjalnymi pływającymi maszynami.


Ochrona przyrody

Stary Dunaj to nie tylko wspaniałe miejsce do rekreacji, ale również siedlisko wielu gatunków roślin i zwierząt. Ponad 20 gatunków ryb – od tych znanych jak np. szczupak czy sum, po rzadziej spotykane (wzdręga, ukleja itp.), oraz częściowo chronione gatunki płazów, ptaki wodne i śpiewające, chroniony bóbr oraz gatunki ważek zagrożone wyginięciem.

Wybiegając w przyszłość i starając się utrzymać dobrą jakość wód w jeziorze, przygotowano projekt ochrony Alte Donau (LIFE + Alte Donau na lata 2013 – 2018), którego celem było zabezpieczenie wód jako zintegrowanej całości ekologicznej i rekreacyjnej. 
W ramach tego projektu zostało podjętych i zrealizowanych wiele działań. 

Oto niektóre z nich:
  • od 2016 roku działa biologiczny filtr glebowy o powierzchni 2 000 m², za pomocą którego wprowadzana jest woda z Nowego do Starego Dunaju. Co ciekawe, filtr zmniejsza ilość fosforu oraz z innych składników odżywczych z wody, która przez niego przechodzi oraz zwiększa w niej ilość wapnia;
  • częściowo zdemontowano zabudowę na brzegach jeziora, odmłodzono roślinność brzegową oraz umożliwiono naturalnej rodzimej roślinności na rozrost przy jednoczesnym zredukowaniu gatunków przybyłych;
  • ustalono strefy, na których nie kosi się roślin co sprzyja rozmnażaniu ryb;
  • zoptymalizowano koszenie roślin podwodnych.
  • ...
Wypoczynek nad Starym Dunajem to nie tylko relaks, ale także wspaniałe spotkanie z przyrodą....


Stary Dunaj, Wiedeń, Vienna, Wien

Niezależnie od pory roku jest tu po prostu pięknie.


👩👉Zachęcam Was także do przeczytania mojego wpisu na temat 👉 wyspy na Dunaju
oraz do obejrzenia krótkiego filmu nakręconego podczas pływania rowerem wodnym do Alte Donau 👇👇👇







Źródło: www.wien.gv.at

czwartek, 9 maja 2019

W poszukiwaniu ciekawych budowli. Śladami F. Hundertwassera.


Tym z Was, którzy chcą zobaczyć w Wiedniu więcej niż piękne Stare Miasto i topowe zabytki, proponuję trasę śladami Friedensreich’a Hundertwasser’a



Vienna, Wien, Hundertwasser, Stowasser
Hundertwasserhaus, Wiedeń
Kto to był?

Friedensreich Hundertwasser  (właściwie: Friedrich Stowasser) żył w latach 1928 – 2000 i był austriackim malarzem, rzeźbiarzem, grafikiem, a także wielkim fanem i obrońcą przyrody. Znany jest na całym świecie przede wszystkim z projektowania ciekawych budowli, które charakteryzują się nieregularnością, brakiem symetrii i prostych linii, a także wielobarwnością. Okna o różnych kształtach i wielkości oraz rośliny, które wkomponowane są w dachy czy balkony. Tak po krótce można opisać budynki Hundertwasser'a, dla którego inspiracją był kataloński architekt Antoni Gaudi oraz austriacki malarz Gustav Klimt.

👉F. Hundertwasser ma także w swoim dorobku projekty znaczków pocztowych. 
Wien, Vienna, Hundertwasser, Stowasser
Hundertwasserhaus, Wiedeń


50 projektów w 15 lat

Projekty Hundertwasser'a oprócz Austrii, znajdują się m.in. w Niemczech, Nowej Zelandii, Japonii…

W Wiedniu zdecydowanie najpopularniejszy jest Hundertwasserhaus. Budynek można oglądać z zewnątrz, a wstęp do środka mają jedynie jego mieszkańcy.  

🚋Dojazd: tramwaj nr 1, wysiadamy na Löwengasse i zwiedzamy kolejno:


📌Hundertwasserhaus - w budynku znajduje się malowniczo umiejscowiona kawiarnia otwarta dla zwiedzających;


Cafe, Wien, Hundertwasserhaus
Hundertwasserhaus, widok na kawiarnię, Wiedeń

👩Na dole od strony Löwengasse w mini galerii można kupić śliczne ceramiczne i szklane pamiątki.

👉Zarówno budynek jak i jego najbliższa okolica zaprojektowane zostały w tym samym stylu, zadbano o każdy szczegół. 








📌Hundertwasser Village - mini "centrum handlowe", w którym można kupić pamiątki albo odpocząć ze szklaneczką świeżo wyciśniętego soku lub napić się kawy; 

👩piękne miejsce, które mnie zachwyciło, utrzymane w stylistyce Hundertwassera; kolorowe schody, przejścia po mostach do poszczególnych sklepików oraz mnóstwo przeróżnych kolorów i form! Polecam tam zajrzeć chociaż na chwilę.   

Hundertwasser Village, Vienna
Wnętrze Hundertwasser Village, Wiedeń



📌pawilon przy Donaukanal , który został zamówiony na przystań statków i znajduje się niedaleko skrzyżowania ulic Weißgerberlände Custozzagasse.

Donaukanal, Wien, Hundertwasser, DDSG
Pawilon nad Donaukanal, Wiedeń




📌Kunst Haus Wiendzisiaj galeria sztuki i sklepik, dawniej – fabryka mebli; budynek znajduje się około 550 metrów od Hundertwasserhaus, od pawilonu przy Donaukanal - około 300 metrów. 


Hundertwasser, Wien, Vienna
KunstHaus Wien



W Wiedniu znajduje się jeszcze jedna budowla, której Hundertwasser nadał ciekawy wygląd - spalarnia śmieci niedaleko stacji metra Spittelau. Dojedziemy tam 🚇U - Bahnem U4, U6 lub 🚆S - Bahnem S40.



MS Vindobona, zdjęcie z:  www.ddsg-blue-danube.at
👉Po Kanale oraz po Dunaju kursuje przeprojektowany w 1995 roku przez Hundertwassera statek o nazwie MS Vindobona, który dziś zaliczany jest do zabytków. Jego charakterystyczne fioletowe zdobienia oraz złote kule wokół dachu górnego pokładu są widoczne z daleka. 





Na koniec jeszcze jedno zdjęcie👇 Jest to ujęcie Hundertwasserhaus znane z wielu prospektów turystycznych. 👍😊 Mam i ja!👏
Vienna, Wien, Hundertwasser
Hundertwasserhaus, Wiedeń

👩👉Na w/w atrakcje nie musicie poświęcać całego dnia, ponieważ są one zlokalizowane właściwie obok siebie. ❗Oczywiście w przypadku wejścia do galerii sztuki czas zwiedzania się wydłuży. 

💲Koszt zwiedzania wystawy F. Hundertwassera w 👉Kunsthaus Wien to około 11 euro od osoby; dzieci do 10 roku życia wchodzą za darmo.


👩Podsumowując: warto poznać Wiedeń od innej strony i wyruszyć w podróż śladami Hundertwasser'a. To wspaniała przygoda, która przenosi nas w zupełnie inny świat!

👩Możecie też organizować swoje małe tematyczne podróże, np. śladami wielkich muzyków czy malarzy, albo znanych postaci. Wiedeń jest pełen niespodzianek, nie warto siedzieć w domu.





Źródło:
- Wikipedia

·